Istnieje wiele sposobów na stworzenie oryginalnego kwietnika ze sznurka. Niektóre z nich są bardziej, inne mniej czasochłonne. Prezentowane przez nas kwietniki wykonasz szybko i bezproblemowo.
Kwietniki wykonane ze sznurków idealnie wpisują się w klimat nowoczesnych mieszkań. Dodają im przede wszystkim przytulności, ale i charakteru. Dzięki wiszącym kwietnikom nawet w niewielkich mieszkaniach łatwo można stworzyć wyjątkową atmosferę, która nawiązuje do modnego obecnie trendu urządzania wnętrz, tzw. urban jungle. Co jest potrzebne do stworzenia takiego kwietnika? Jak go wykonać?
Sposób 1
Co jest potrzebne?
Przede wszystkim: bawełniany sznurek. Oprócz tego przydadzą się także nożyczki, kółko metalowe, centymetr krawiecki albo linijka oraz doniczka z rośliną.
Wykonanie
Na samym początku odmierz cztery sznurki, każdy o długości 3 metrów, a następnie złóż je na pół (każdy sznurek po złożeniu powinien mieć 150 cm długości).
Przełóż każdy sznurek przez metalowe kółko w punkcie jego złożenia. Następnie złap wszystkie sznurki razem i zawiąż supeł jak najbliżej kółka, po czym rozłóż sznurki równolegle.
Następnym krokiem jest odmierzenie odległości 50 cm od kółka. Gdy to zrobisz, w podanej odległości zawiąż supły, po jednym na każdej parze sznurków.
Zmierz wysokość doniczki i znowu rozłóż sznurki, aby leżały równo.
Następnie od pierwszych supłów odmierz odległość mniejszą od wielkości doniczki i w wymierzonej odległości wykonaj supełki, wiążąc sznurki z sąsiadujących ze sobą par.
Później zwiąż ze sobą zewnętrzne, niezwiązane sznurki, aby utworzyć rodzaj siatki.
Możesz teraz włożyć do niej doniczkę i sprawdzić, czy supły są umiejscowione prawidłowo.
Poproś, by ktoś przytrzymał doniczkę na odpowiedniej wysokości.
Złap wszystkie sznurki do ręki i zrób na nich supeł pod doniczką, na środku.
Możesz skrócić pozostałe sznurki, jeśli wydają Ci się za długie.
Sposób 2
Co jest potrzebne?
Do wykonania tego kwietnika najlepszy będzie sznurek bawełniany o grubości 3 mm. Oprócz tego przydadzą się: patyk, na którym będziesz pleść kwietnik (nie krótszy niż 16 cm) powieszony na czymś stabilnym, nożyczki, centymetr krawiecki lub linijka i doniczka z rośliną.
Wykonanie
Utnij 10 odcinków sznurka o długości około 240 cm.
Przymocuj sznurki do patyka. Możesz to zrobić za pomocą węzła rypsowego: złóż sznurek na pół, przełóż pętlę nad patykiem i włóż w nią luźne końce sznurka. Powtórz to ze wszystkimi 10 sznurkami.
Rozpocznij wyplatanie węzłem płaskim: wykorzystaj do tego 4 sąsiadujące ze sobą sznurki. Dwa środkowe są sznurkami głównymi, a dwa zewnętrzne sznurkami oplatającymi. Zacznij od przełożenia prawego sznurka oplatającego pod sznurkami głównymi, po czym połóż ten sznurek na lewym oplatającym.
Dzięki temu powstanie po prawej stronie sznurków głównych pętla, w którą włożysz lewy sznurek oplatający.
Następnie pociągnij za sznurki oplatające tak, by zacisnąć je na sznurkach głównych. Pamiętaj, by nie zrobić tego zbyt mocno.
Kolejnym krokiem jest odbicie lustrzane poprzedniego. Lewy sznurek oplatający przełóż pod głównymi oraz nad prawym oplatającym, po czym prawy oplatający włóż w powstałą po lewej pętlę i zaciśnij.
Powtórz proces na każdej parze sznurków (powinien powstać rząd pięciu węzłów płaskich).
Następny rząd ma składać się z czterech węzłów płaskich. Ich wiązanie zacznij, opuszczając dwa zewnętrzne sznurki. Sznurki oplatające to te, które piętro wyżej były głównymi (i na odwrót).
W kolejnym rzędzie będzie dokładnie tak samo: sznurki zamienią się rolami.
Wyplataj w ten sposób, aż uzyskasz pożądaną długość.
Wykonaj węzeł płaski ze środkowych sznurków. Musi się on znaleźć ok. 5 cm niżej od poprzednich. Z kolei następne dwa węzły będą o 2 cm niżej.
Zrób węzeł płaski z całkowicie zewnętrznych sznurków (główne). Sznurkami oplatającymi będą tu dwa kolejne. Miejsce zrobienia tego węzła dobrze jest regulować poprzez dopasowanie do doniczki.
Chwyć dwa sznurki wychodzące z węzła z prawej strony i dwa znajdujące się z tyłu, zwiąż razem. Dokładnie to samo zrób symetrycznie po lewej stronie.
Wróć na prawą stronę. Ponownie chwyć dwa zewnętrzne sznurki poprzedniego węzła i dwa następne sznurki z tylnej części. Powtórz to samo po lewej stronie.
Chwyć zewnętrzne dwa sznurki węzłów zrobionych z przodu kwietnika i dwa zewnętrzne sznurki węzłów zrobionych z tyłu. Zapleć je tak samo, jak poprzednie. Postępuj symetrycznie po drugiej stronie.
Chwyć za sznurki z dwóch przednich bocznych węzłów, by stworzyć następny pod środkowym węzłem z przodu.
Ostatni krok to wykończenie pod doniczką. Jedną stronę sznurka oplatającego przyłóż do trzymanych sznurków i stwórz pętlę, a resztą sznurka owiń całość, rozpoczynając od dołu do góry.
Po wykonaniu kilku okrążeń przełóż koniec sznurka przez utworzoną na początku pętlę. Weź przeciwny koniec sznurka oplatającego i ciągnij za niego tak, by pętla z włożoną w nią końcówką “schowała się” pod sznurek oplatający. Jeśli jakaś część sznurka się nie zmieści, obetnij ją.