Marzy Ci się piękny, bujny ogród na balkonie? Nic trudnego! Wystarczy odrobina fantazji, kilka doniczek i ręka do kwiatów. Sprawdź, jakie rośliny posadzić w balkonowym kwietniku!
Kwiaty w domu nie tylko wprowadzają przytulny akcent do wnętrza, ale także pomagają się zrelaksować i oczyszczają powietrze. Niektórzy idą o krok dalej i oprócz doniczkowych roślin w pomieszczeniach decydują się na założenie ogrodu na balkonie. Jeśli jesteś typem domowego ogrodnika, sprawdź, jakie rośliny możesz posadzić na balkonie, aby cieszyć się ich pięknem przez wiele lat!
Niektóre kwiaty cebulowe z roku na roku kwitną coraz obficiej, a w glebie tworzą kolejne cebulki. To rośliny cebulowe, których na zimę nie trzeba wykopywać, są także łatwiejsze w pielęgnacji, a co za tym idzie – świetnie poradzą sobie także na balkonie.
Wśród najpopularniejszych kwiatów cebulowych w balkonowych ogrodach pojawiają się pachnące hiacynty, urocze narcyzy, a także krokusy. Te rośliny cebulowe kwitną bardzo wczesną wiosną, dzięki czemu już na początku roku Twój balkon będzie prezentował różne kolory i zapachy.
Rośliny sezonowe, które co roku trzeba rozsiewać od nowa, mają jedną zaletę – zazwyczaj nie wymagają dużej przestrzeni, dlatego nadają się do małych ogrodów lub nawet do balkonowych kwietników. Jednak czy coś sprawia ogrodnikom-amatorom więcej radości niż pielęgnowanie jednej rośliny przez wiele lat i obserwowanie jej rozwoju?
Do najpopularniejszych gatunków, które można odnaleźć na balkonach i tarasach, należą lawendy, rudbekie, ostróżki, pelargonie czy łubiny. Jeśli marzy Ci się artystyczny chaos w kwietnikach i donicach, sprawdź wymagania tych roślin co do stanowiska i nawadniania – jeśli są podobne, możesz bezpiecznie łączyć je w różnorodne kompozycje.
Na balkonach można też hodować karłowate drzewa i małe krzewy. Oczywiście, wymagają one większych doniczek i możliwości rozwoju (tak jak każdą bylinę, trzeba je co jakiś czas przesadzać), dlatego nie jest to najlepszy pomysł w przypadku posiadania bardzo małego balkonu. Jeśli jesteś fanem większych kompozycji roślin, spróbuj dorzucić do balkonowego kwietnika hibiskusy, róże (także pnące), ostrokrzewy, bukszpany. Może nawet karłowate jabłonki? Czemu nie!
Balkon to również świetne miejsce do uprawy ziół. Większość z nich potrzebuje nasłonecznionego miejsca, jednak zdarzają się gatunki cieniolubne. Do ziół wieloletnich należą różne rodzaje mięty (w tym najpopularniejsza mięta pieprzowa), melisa, oregano, rozmaryn, tymianek, szałwia, lubczyk i estragon. Będą nie tylko pięknie się prezentować, ale także roztaczać mocny zapach – no i przydadzą się w kuchni.
Pamiętaj, by kupować rośliny zgodnie z ich wymaganiami – jeśli twój balkon wychodzi na zachodnią stronę, nie kupuj odmian wymagających dużej ilości słońca. Często sprawdzaj stan nawodnienia – na balkonie gleba schnie szybciej niż w doniczkach w domu, dlatego często należy uzupełniać roślinom płyny.
Zdjęcie główne: Dom J/pexels.com