Aranżacja wnętrz bez gruntownego przemyślenia oświetlenia jest niepełna i może okazać się znacznie mniej spektakularna, niż sobie wymarzyłeś. Wybranie odpowiednich lamp, kinkietów i żyrandoli może całkowicie zmienić odbiór Twojego mieszkania.
Bardzo ważnym elementem każdego projektu mieszkania jest jego wewnętrzna spójność. Kolory, wzory i style powinny do siebie pasować. Z pewnością trudno o tym zapomnieć – mało kto stawia w minimalistycznie urządzonym, biało-czarnym salonie, meblościankę wypełnioną bibelotami albo łączy eleganckie, marmurowe płytki glamour z neonoworóżowymi ścianami. To się raczej nie zdarza, ale często można spotkać się z sytuacją, kiedy do salonu w stylu vintage wstawiono nowoczesną lampę. Dlaczego tak się dzieje? Czy chodzi o to, że oświetlenie jest postrzegane jako przedmiot jedynie funkcjonalny, bez roli w wystroju?
Jedno jest pewne. Jeśli urządzasz salon w stylu vintage, powinna się w nim pojawić lampa retro wisząca. Analogicznie, w nowoczesnych pomieszczeniach umieść lampy z metalu i szkła, dające chłodniejsze, białe światło, a przy klasycznych aranżacjach zadbaj o pozłacany żyrandol. Pamiętaj, że to, co odbierasz zmysłem wzroku, zawsze jest zależne od światła. Przytłumione kinkiety stworzą gorącą atmosferę w sypialni i strefę relaksu w łazience, ale będą Cię irytować w salonie, podczas kolacji ze znajomymi.
Wiesz już, że światło gra niebagatelną rolę w odbiorze każdej przestrzeni. Zastanów się, jakimi pokojami dysponujesz i jaki efekt chcesz osiągnąć. Masz małą łazienkę i chcesz optycznie ją powiększyć? Na pewno planujesz wybrać jasne płytki i umieścić w niej przynajmniej dwa lustra.
Co z oświetleniem? Nie możesz zdecydować się na przytłumione światło, bo zepsujesz cały efekt. Lampa do małej kuchni również powinna być dość mocna, żebyś nie męczył wzroku podczas przygotowywania posiłków. Wyjątkiem będzie sytuacja, w której nie zamierzasz wywoływać iluzji powiększenia pomieszczenia, wręcz przeciwnie, chcesz podkreślić jego kompaktowy charakter. Wtedy możesz zainwestować w oświetlenia pod wanną i lustrami w łazience i pod szafkami wiszącymi w kuchni – z pewnością osiągniesz wymarzony efekt.
W mieszkaniach często jest tak, że pokój musi pełnić rolę sypialni, gabinetu, salonu i jadalni. Zwłaszcza, jeśli to pokój Twojego nastoletniego dziecka. Każda z tych funkcji wymagałaby nieco innego oświetlenia, by podkreślić jej charakter, dlatego oświetlenie pokoju młodzieżowego musi być naprawdę przemyślane.
Nie bój się podwójnych czy nawet potrójnych rozwiązań! Zainwestuj w górną lampę, lampkę na biurko i kinkiet lub diody, które uzupełnią wieczorny klimat spotkania towarzyskiego. Planowanie takich rozwiązań z wyprzedzeniem sprawi, że aranżacja wnętrz będzie nie tylko prostsza do przygotowania, ale też znacznie bardziej efektowna po wykonaniu!
Zdj. główne: Federica Giusti/unsplash.com