Jak dbać o rośliny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ogrodnictwo to niezwykle wciągające i satysfakcjonujące hobby. Dzięki uprawie roślin możesz wyhodować własne jedzenie, ozdobić swoją przestrzeń, a także żyć bardziej ekologicznie. Odpowiednią pielęgnacja jest kluczem do tego, by rośliny szybko rosły, były zdrowe, obficie kwitły i owocowały. Podpowiadamy, jak dbać o rośliny. 

Odpowiednie stanowisko   

Każda roślina ma nieco inne wymagania gatunkowe. Jedna doskonale czuje się w pełnym słońcu, inna woli cień i wilgoć. Aby zapewnić swoim roślinom optymalne warunki do wzrostu, musisz znaleźć dla nich odpowiednie stanowisko. Rośliny ogrodowe, warzywa i owoce są pod tym względem dosyć tolerancyjne, ale kwiaty doniczkowe zazwyczaj okazują się być bardzo wybredne. Sukulenty i półsukulenty potrzebują bardzo jasnego, nasłonecznionego stanowiska, w widnym miejscu powinny stać także rośliny kolorowe oraz z wariegacją, ponieważ od dużej ilości światła słonecznego lepiej się wybarwiają. W cienistych zakamarkach domu poradzą sobie zamiokulkasy, syngonia i palmy. W przypadku zbyt małej ilości słońca, rośliny mogą wyciągać się w stronę światła i tracić ładny pokrój, co sprawia, że są mniej estetyczne i, by przywrócić zwarty kształt, trzeba je pociąć na sadzonki i na nowo ukorzenić. 

Rośliny ogrodowe, zwłaszcza te owocujące, lubią raczej widne miejsca, gdzie mogą dostać sporo światła, jednak na zupełnie wystawionym na słońce stanowisku, mogą odparzać się ich liście. Kwiaty do ogrodu lubią różne warunki, jednak do kwitnienia najważniejsze są dla nich woda i słońce. Przy odpowiednim podlewaniu i nawożeniu Twój ogród będzie piękny i kolorowy przez cały sezon. 

Złe stanowisko osłabia rośliny i sprawia, że stają się one bardziej podatne na ataki chorób bakteryjnych i grzybowych oraz szkodników. Pasożyty rośliny bardzo szybko niszczą ich liście, hamują kwitnienie i owocowanie, a także pochłaniają system korzeniowy. Bardzo ważne jest, żeby regularnie oglądać i kontrolować rośliny. Dzięki temu szybko zauważysz niepokojące objawy i będziesz w stanie zareagować od razu. Preparaty na szkodniki roślin, możesz kupić na stronie https://frodo.biz/3-zwalczanie-owadow-i-pajeczakow

Wysiew roślin   

Kupowanie dorosłych roślin lub sadzonek kwiatów i krzewów to wygodne rozwiązanie, jednak najwięcej satysfakcji daje samodzielne wyhodowanie całej rośliny od nasionka. Większość roślin jednorocznych oraz warzyw wysiewa się właśnie w taki sposób. Aby na wiosnę móc zasadzić rośliny w gruncie ich wysiew zazwyczaj musi odbyć się na przełomie lutego i marca. Nasiona do kiełkowania wymagają ciepła i wilgoci, dlatego najbardziej poleca się wysiewać do pojemników w ogrzewanym pomieszczeniu. Po wykiełkowaniu siewki muszą mieć przestrzeń do rozwijania systemu korzeniowego, więc należy je przepikować. Rozsady warzyw możesz kupić gotowe w sklepach ogrodniczych. Dojrzałe sadzonki możesz przesadzać do gruntu po ustąpieniu przymrozków. 

Zapylanie roślin  

Dobrze zadbane, nawożone i podlewane rośliny kwitną samoistnie, jednak aby z kwiatów powstały owoce, należy je zapylić. Na dworze zajmują się tym owady oraz potrząsający roślinami wiatr. Uprawa roślin pod folią oznacza jednak dużo trudniejsze warunki, jeśli chodzi o zapylanie. Przy niewielkiej ilości roślin możesz zrobić to ręcznie, potrząsając delikatnie krzewem przez kilka minut, by pyłek mógł opaść z pręcików. W dużych ogrodach i na plantacjach jest to jednak niemożliwe. Zapylacz do pomidorów to specjalnie zaprojektowany preparat, który pozwala kwiatostanom na skuteczne zapłodnienie. Dzięki jego zastosowaniu rośliny będą obficie owocować nawet pod folią. 

Fot.: Brina Blum/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*