Drzwi do domu – dlaczego ich wybór jest tak ważny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dobór odpowiednich drzwi wejściowych do mieszkania to gwarancja bezpieczeństwa we własnym domu. Ta decyzja musi być jak najbardziej świadoma i przemyślana. Niewiele osób wie, co jest tak naprawdę wyznacznikiem dobrych drzwi i jak znaleźć odpowiednie i najbezpieczniejsze drzwi wejściowe. Przedstawiamy ich najważniejsze cechy i istotne kryteria wyboru.  

Materiał wykonania drzwi wejściowych  

Drzwi mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najtańsza, ale też najmniej trwała jest sklejka drewniana. Dwa arkusze cienkiej sklejki z pustą przestrzenią pomiędzy to praktyczne żadne zabezpieczenie. Jedno mocniejsze kopnięcie wystarczy, by obcy mieli łatwy wstęp Twojego domu. Niech niska cena takich drzwi Cię nie skusi, na bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny nigdy nie powinno się oszczędzać.  

Płyta wiórowa to dużo solidniejszy materiał na drzwi zewnętrzne do domu. Jest to bardziej twardy i wytrzymały materiał, dzięki czemu drzwi z płyty są znacznie bezpieczniejsze, niż te ze sklejki. Jeśli drzwi są odpowiednio zamknięte, właściwie jedynym sposobem na to, by dostać się do domu, jest rozbicie ich na przykład siekierą. Mało który włamywacz decyduje się na tak radykalne sposoby.  

Tworzywo sztuczne, w zależności od jego jakości może być najbardziej bezpieczną lub zupełnie nieefektywną opcją. Drzwi pcv są często dodatkowo zbrojone, jednak nadal istnieje ryzyko, że tworzywo będzie niskiej jakości, przez co drzwi będą podatne na uszkodzenia i zniszczenia.   

Zabezpieczenie przed zimnem   

Kolejnym, po zapewnieniu bezpieczeństwa, zadaniem drzwi, jest izolowanie temperatury oraz ochrona przed wiatrem z zewnątrz. Szczelność drzwi oraz to, na ile zabezpieczają dom przed zimnem, jest niezwykle ważnym kryterium wyboru. By drzwi były szczelne, konieczny jest ich prawidłowy montaż. Muszą mieć także dobrze dobrane wymiary, ponieważ nie każdy łuk przeznaczony do założenia skrzydła drzwiowego, ma taki sam rozmiar. Jeśli kupisz drzwi o kilka milimetrów za krótkie, przy podłodze lub suficie powstanie prześwit, przez który zimą wdzierać się będzie lodowate powietrze i chłodny wiatr. Generuje to dodatkowe koszty przy ogrzewaniu, sprawia, że w domu wiecznie jest zimno. 

To, jaką izolację od warunków zewnętrznych zapewniają drzwi również ma ogromne znaczenie. Ciężkie i grube drzwi wejściowe zapewniają ciepło w domu i skutecznie zabezpieczają jego wnętrze przed zimnem. Warto wybierać modele drzwi dodatkowo wyposażone w warstwę izolującą. Jest to ważniejsze w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie montuje się drzwi zewnętrzne. W przypadku mieszkań, na klatce schodowej wystarczą szczelne drzwi wejściowe. 

Fot.: Nazrin Babashova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*