Wiosna to czas wielkich zmian w ogrodzie. Aby stał się bardziej kolorowy, to warto posadzić w nim kolorowe kwiaty w donicach. O czym warto pamiętać, wybierając donice ogrodowe? Jaki materiał jest najlepszy?
Wybierając donice do ogrodu, należy zwrócić uwagę na jej wielkość oraz wymagania roślin, które będą w nich posadzone, niektóre rośliny potrzebują większej donicy inne do właściwego wzrostu, a inne przyciasnej. Wybierając rozmiar doniczki, należy wziąć pod uwagę preferencje użytkowników ogrodu oraz ewentualne przechowywanie donic ogrodowych po zakończeniu sezonu. Niektóre rośliny nie tolerują przymrozków, a inne mogą zostać przezimowane na zewnątrz.
Przenoszenie ciężkich donic ogrodowych może być bardzo uciążliwe, jeśli rośliny mają zostać przezimowane w domu, to należy wybrać lekkie donice np.: z technorattanu.
W sklepach można znaleźć donice wykonane z różnych materiałów. Przed zakupem warto znać wady i zalety każdego z tych materiałów.
Drewniane donice ogrodowe są uniwersalne – pasują do każdego stylu ogrodu. Dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Niestety drewniane donice wymagają regularnej impregnacji oraz zabezpieczenia od wewnętrznej strony. Dlatego taką donicę należy wyłożyć folią, która ochroni drewno przed nadmiarem wilgoci z gleby. Główną wadą drewnianych donic jest ich wysoka cena.
Główną zaletą tych donic ogrodowych jest ich cena oraz szeroki wybór kształtów, kolorów i rozmiarów. Kolejną zaletą plastikowych donic jest ich lekkość, dzięki temu z łatwością można je przenosić z miejsca na miejsce. Niestety plastikowe donice pomimo tak wielu zalet szybko płowieją pod wpływem promieni słonecznych, a ich powierzchnia bardzo szybko może zostać zarysowana. Najtańsze plastikowe doniczki są mało odporne na działanie ujemnych temperatur (wykruszają się) tym samym nie nadają się na ustawianie na balkonie lub tarasie.
Donice z wysokiej jakości plastiku będą elegancko zdobiły przestrzeń ogrodu oraz posłużą na kilka sezonów użytkowania. Niestety wraz z wyższą jakością wzrasta również cena za donicę.
Betonowe donice są bardzo stabilne i masywne oraz odporne na zmienne czynniki atmosferyczne. Dlatego warto w nich sadzić rośliny, które nie będą przenoszone na zimę do domu. Donice betonowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej wykorzystywane są do dekoracji budynków użyteczności publicznej, choć ciekawie prezentują się na prywatnej posesji.
Ceramiczne donice ogrodowe są popularnym rozwiązaniem ze względu na niską cenę oraz szeroki wybór kolorów i kształtów. Donice te są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dzięki temu można w nich uprawiać rośliny, które zimują na zewnątrz. Niestety donice ceramiczne mają jedną dużą wadę; kruchość, dlatego powinny być ustawione z dala od ścieżek ogrodowych, aby nie uległy przypadkowemu uszkodzeniu.
Metalowe donice ogrodowe są najmniej popularne ze wszystkich, lecz zyskują coraz większe grono zwolenników. Największą popularnością cieszą się ciężkie metalowe donice z grubym dnem, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Metalowa donica powinna być systematycznie konserwowana.
Technorattanowe donice ogrodowe zyskują coraz więcej zwolenników dzięki swojemu naturalnemu wyglądowi, lekkości oraz odporności na działanie promieni słonecznych. Technorattan wygląda naturalnie, dlatego świetnie komponuje się z prawie każdym stylem ogrodu. Dodatkowym atutem tego materiału jest jego wytrzymałość, choć warto takie donice zabezpieczyć przed sezonem zimowym.
Wielkość ogrodu determinuje ilość oraz materiał donic ogrodowych. W małych ogrodach idealnie sprawdzą się donice ogrodowe wykonane z lekkich materiałów np.: plastiku lub technorattanu. Optycznie powiększą ogród, lecz należy wybierać donice o niewielkich rozmiarach, aby nie zagracić optycznie małego ogrodu. W dużych ogrodach można wybierać wśród donic ogrodowych dowolnych rozmiarów, lecz warto kierować się stylem ogrodu.
W ogrodach w nowoczesnym stylu najlepiej prezentują się donice ceramiczne i betonowe o prostych formach i stonowanych kolorach. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się donice w kolorze białym lub antracytowym.
Do ogrodów wiejskich i romantycznych warto wybrać donice, które będą idealnie komponowały się z otoczeniem. Najlepiej sprawdzą się donice, które komponują się z zielenią ogrodu, czyli np.: donice drewniane i technorattanowe.
W ogrodach inspirowanych stylem angielskim najlepiej sprawdzą się donice betonowe lub kamienne. Masywny wygląd donic podkreśli geometryczną zieleń ogrodu.
Od kilku lat w sklepach można znaleźć donice z automatycznym systemem nawadniania. Niestety cena tych donic jest wysoka, lecz są one świetnym rozwiązaniem dla roślin, które wymagają stale wilgotnego podłoża. Dzięki napełnianiu pojemnika z wodą co kilka dni ten rodzaj donic jest świetną opcją dla osób zapominalskich i zapracowanych, które chcą mieć piękne rośliny w ogrodzie.