DIY: Jak zrobić atrapę kominka?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W chłodne wieczory częściej odczuwamy ochotę, by posiedzieć przy kominku. Jednak nie zawsze mamy możliwość stworzenia paleniska z żywym ogniem. Wówczas warto wykonać atrapę, która da nam namiastkę przytulności.

Obecność kominka sprawia, że każde pomieszczenie nabiera przytulnego i ciepłego charakteru. Niestety, zasady bezpieczeństwa nie zezwalają na ich budowę na przykład w blokach ze względu na brak bezpośredniego dostępu do komina. Lecz jeśli bardzo Ci zależy, możesz samodzielnie stworzyć portal kominkowy. Pomysłowo zaaranżowany będzie stanowił wyjątkowy element dekoracyjny, dzięki któremu salon lub sypialnia zyska przyjemny klimat.

Atrapę kominka da się wykonać z różnych, łatwo dostępnych materiałów, między innymi z drewna, kartonu, gipsu, styropianu czy płyt MDF. Potrzebne będą także narzędzia, ale specjalne umiejętności nie są konieczne. Przy odrobinie chęci i cierpliwości każdy samodzielnie stworzy taką kominkową atrapę.

Atrapa  kominka z kartonu lub ze styropianu

Kartonowe i styropianowe portale kominkowe są łatwe w montażu i lekkie, więc bez problemu można je przenieść. Nie nadają się jednak do tego, by ustawiać na nich ciężkie przedmioty. Mimo to warto zdecydować się na taką konstrukcję, jeśli chcemy w szybki sposób stworzyć dekorację do naszego mieszkania.

Do przygotowania atrapy przyda się nożyk tapicerski, klej na gorąco oraz taśma malarska. Stelaż możesz wykonać na przykład z pudła po dużym sprzęcie AGD bądź po telewizorze. Gotową konstrukcję pomaluj farbą w sprayu w wybranym kolorze. Gdy wyschnie, przyklej ją taśmą malarską do ściany.

Nad atrapą powieś ramki ze zdjęciami i obrazki, a w jej wnęce umieść wazony z kwiatami albo ledowe światełka. Nie zapalaj tam świeczek, ponieważ karton i styropian mogą stanąć w płomieniach!

Atrapa kominka z drewna

Portal kominkowy zbudowany z drewna charakteryzuje się większą trwałością i stabilnością, dzięki czemu bez obaw ustawisz na nim pamiątki, zdjęcia w ramkach czy ulubione drobiazgi. Do jego wykonania potrzebujesz kilka oszlifowanych desek – sześć sztuk o wysokości około 100 cm na pionowe kolumny oraz trzy krótsze na górne wykończenie gzymsu z półeczką. Niezbędne będą również wkręty, kantówki oraz wkrętarka i wyrzynarka.

Deski połączysz dzięki wkrętom i kantówkom. Nogi oraz cokół zbuduj według własnego pomysłu. W dolnych częściach kolumn wytnij wgłębienia na listwy przypodłogowe – wówczas kominek będzie idealnie przylegać do ściany.

Gotową atrapę możesz pomalować farbą i ozdobić dekoracyjnymi listwami, a całość pokryć lakierem do drewna. Jeśli we wnęce zainstalujesz jeszcze jedną lub dwie półeczki, zyskasz dodatkowe miejsce na kwiaty, szkatułki i pamiątkowe bibeloty.

Atrapa kominka z płyt gipsowo-kartonowych

Aby wykonać kominkową atrapę z gipsu, konieczne są: płyty gipsowo-kartonowe, profile, wkręty, taśma narożnikowa, masa szpachlowa, grunt oraz farba do malowania. Na początku przymocuj profile do ściany za pomocą wkrętów. W ten sposób stworzysz stelaż. Następnie wytnij elementy kominka z płyt gipsowo-kartonowych i używając wkrętów, przytwierdź je do stelaża.

Krawędzie obklej taśmą narożnikową. Gotową atrapę pokryj gładzią szpachlową, a potem tylko ją wyszlifuj, zagruntuj i pomaluj farbą. Wnękę kominka możesz wypełnić kawałkami drewna.

Zdj. główne: Andrea Davis/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*