Czy można hodować palmę na balkonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Hodowanie palmy to marzenie wielu osób. Roślina ta kojarzy się z egzotyką, a do tego wspaniale się prezentuje i dodaje naszemu tarasowi lub balkonowi wiele uroku. 

W sprzedaży znajdziemy sporo roślin tego typu, a każda z nich wymaga nieco innej pielęgnacji. Są jednak reguły, które dotyczą wszystkich gatunków i warto się do nich stosować jeśli chcemy, aby nasze drzewko przez długi czas doskonale wyglądało i zdrowo rosło. Oto, co musisz wiedzieć o hodowli palm na balkonie!

Egzotyka na wyciągnięcie ręki, czyli palma na balkonie

Palmy na balkonie bez dwóch zdań wspaniale wyglądają. Mogłoby się wydawać, że to idealna roślina właśnie w to miejsce. Duża ilość słońca, lekki letni deszczyk i przyjemny wiaterek. Właśnie w takim klimacie na co dzień rosną te imponujące rośliny. Latem faktycznie, ustawienie rośliny na balkonie nie stanowi problemu. Klasyczne odmiany kochają słońce, nawet to w nadmiarze. Warto jednak zadbać o ich odpowiednie nawodnienie.

Palmy na balkonie w okresie letnim

W okresie wzmożonego ciepła wystarczy, jeśli podlejesz palmę 1–2 razy w tygodniu. Jednak nie powinny one stać w wodzie, a jedynie mieć wilgotną glebę. Natomiast jeśli zdecydujesz się na czyszczenie liści z kurzu i zanieczyszczeń lub zraszanie ich za pomocą spryskiwacza, zawsze rób to wieczorem, aby nie przepalić liści w mocnym słońcu. Woda, która im odpowiada, to miękka, najlepiej przegotowana. W przypadku sadzenia roślin, jeśli palma staje się zbyt duża, należy jedynie wymienić górną warstwę ziemi, a resztę przesadzić z poprzednim podłożem. Dzięki temu będzie lepiej rosła. 

Nie zapomnij o nawożeniu. Ten zabieg pielęgnacyjny należy wykonywać w okresie od marca do października, gdy notuje się mocny wzrost. Wówczas nawóz dokładamy nawet co dwa tygodnie w niedużych ilościach. Jeśli zależy Ci na tym, aby wspaniale się prezentowała, wybierz specjalny nawóz do palm. Zakup uniwersalnego środka sprawi, że roślina będzie słabo rosła i nie otrzyma odpowiednich składników odżywczych. Z racji odmiennego klimatu i egzotyki, potrzebuje ona innego zestawu witamin i minerałów.

Jak dbać o palmy zimą?

Zimą palmy powinny znaleźć swoje miejsce w domu. Klimat, w jakim na co dzień są spotykane, sprawia, że siarczyste mrozy czy śnieg mogą okazać się dla nich zabójcze. Również jesienią trzeba je szczególnie chronić, a wystawienie ich wiosną powinno się odbyć po pierwszych przymrozkach. Podlewanie zimą należy znacząco ograniczyć i jedynie dbać o to, aby gleba była lekko wilgotna. Natomiast z nawożenia należy w ogóle zrezygnować.

Zimą pielęgnacja palmy ogranicza się do nawadnia co jakiś czas, a także czyszczenia liści. Możesz także stosować lekkie kąpiele, które polegają na wstawieniu palmy do wanny i zroszeniu liści wodą. Uwaga, strumień nie może być zbyt mocny, aby nie wypłukać ziemi i nie zalać palmy. Co do temperatury, jaka powinna panować w miejscu, w którym stoi palma, waha się ona od minimalnie 10 do 15 stopni Celsjusza, w zależności od gatunku. Zatem możesz je z powodzeniem trzymać na zabudowanym balkonie lub w przedpokoju.

Zdj. główne: Jessica Favaro/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*