Ptaków jest coraz mniej. Dlatego tak ważne jest ich dokarmianie zwłaszcza zimą. Kiedy należy rozpocząć dokarmianie ptaków? Czym można je dokarmiać?
Jeśli chcesz dokarmiać ptaki, to warto wybierać pokarm bogaty w tłuszcze i witaminy:
Nie wolno dokarmiać ptaków zwykłym jedzeniem np. chlebem. Zawarte w takiej żywności konserwanty, sól i woda są szkodliwe dla ptaków, mogą doprowadzić do deficytów energii, a w konsekwencji do śmierci.
Można dokarmiać ptaki rodzynkami, świeżymi i suszonymi owocami np. bananami i jabłkami. Na zimę warto pozostawić w ogrodzie niepozbierane owoce, orzechy i głogi słonecznika. Dzięki temu można urozmaicić ptasią dietę.
Kiedy temperatura spada poniżej zera, a dni stają się deszczowe. Jedzenie można wcześniej wystawiać w małych ilościach. Dzięki temu stada wędrujących ptaków mogą zapamiętać miejsce „stołówek”.
W karmniku należy bezwzględnie utrzymywać czystość. Resztki jedzenia w połączeniu z ptasimi odchodami, w czasie odwilży mogą stać się siedliskiem bakterii i pasożytów. Prowadzi to do śmierci ptaków.
Jeśli nie masz karmnika, to możesz wysypać ziarno na większą powierzchnię np. na trawnik. W karmniku zawsze powinien być świeży pokarm – najlepsze są karmniki dozowniki. Dzięki temu ptaki nie wchodzą do środka, a jedynie pobierają ziarno. Jeśli karmnik nie ma formy dozownika, to powinien mieć wysuwaną podłogę. Ułatwi to wyjmowanie resztek pokarmu i usuwanie ptasich odchodów.
Nie należy kupować kuli w siatkach, ponieważ mogą być bardzo niebezpieczne dla ptaków. Nie wiadomo, jaki jest skład takich kul. Plastikowa siatka może przyczynić się do ich śmierci, ponieważ ptaki bardzo łatwo się w nią wplątują.
Zdj. główne: Andres Siimon/unsplash.com