Styczeń w ogrodzie – co możesz robić zimą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrodu powinno się doglądać przez cały rok. Nawet w zimowych miesiącach przydomowy ogród, a tym bardziej sad, wymaga uwagi. Zobacz, jakie prace możesz wykonać w swoim ogrodzie w styczniu. 

Wiele roślin w czasie zimy jest w stanie spoczynku, inne aktywnie wzrastają przez cały rok. Niezależnie od tego, jakie okazy masz w swoim ogrodzie, wymaga on doglądania także w miesiącach zimowych. Oczywiście prac w trakcie zimy jest znacznie mniej niż w pozostałych porach roku, jednak nie należy w tym czasie całkowicie o swoim ogrodzie zapominać. Oto lista prac, które możesz wykonać w styczniu.

Bielenie drzew

Styczeń to zazwyczaj najzimniejszy miesiąc w naszym kraju. Dlatego, jeśli nie zrobiliście tego w grudniu, teraz jest równie odpowiedni czas na bielenie pni i konarów drzew owocowych. Robimy to, aby ochronić je przed uszkodzeniami, których mógłby dokonać mróz. Używamy do tego roztworu wapna palonego lub gotowego wapna do bielenia, które zakupić możemy w sklepach ogrodniczych.

Regularnie usuwamy nadmiar śniegu z roślin

Zwłaszcza w przypadku roślin ozdobnych należy regularnie strząsać z gałęzi śnieg, aby jego nadmiar ich nie uszkodził. Mimo że śnieg sam w sobie jest lekki, to jednak w połączeniu z wodą przybiera na wadze i może nawet połamać delikatniejsze gałęzie. Pamiętajmy, że rośliny takie jak całoroczne gatunki iglaste wymagają oczyszczania z nadmiaru śniegu co jakiś czas.

Przygotowanie roślin na silne mrozy

Jeżeli zapowiadane są minusowe temperatury, warto osłonić wrażliwsze gatunki roślin agrowłókniną lub chochołami ze słomy. Należy również sprawdzić, czy wykonane we wcześniejszych miesiącach okrycia delikatnych roślin nie uległy uszkodzeniu bądź nie zostały przesunięte przez wiatr. Warto również uzupełnić ochronne okrycia na rabatach. 

Ochrona roślin przed zwierzętami

Ci, którzy nie wykonali ich wcześniej, mogą je zrobić w styczniu. Ochronne osłonki wokół drzew, zwłaszcza młodych, zabezpieczą je przed zającami. Osłony możemy wykonać z kartonu lub słomy i obwiązać je sznurkami wokół pni drzew. Możemy też zakupić gotowe osłonki sadownicze w sklepie ogrodniczym. 

Cięcie pędów jednorocznych

Pierwsza połowa stycznia to czas na przycinanie pędów jednorocznych, które będziemy przechowywać jako zrazy do szczepienia wiosennego. Cięcia należy wykonywać w pogodne dni, przy temperaturze nie mniejszej niż 5 stopni Celsjusza. Powinny to być pędy zdrewniałe, wyrośnięte i zdrowe. Przechowujemy je w chłodnej piwnicy.

Cięcie krzewów owocowych

Pod koniec stycznia, jeżeli nie ma już mrozu, możemy zacząć przycinanie krzewów owocowych, które są odporne na mróz. To czas na krzewy takie jak agrest, czerwona porzeczka, rokitnik czy jagoda kamczacka. Z przycinaniem drzew lepiej poczekać do lutego.

Kontrolujemy stan zdrowia roślin

W styczniu możemy również co jakiś czas sprawdzić, czy na drzewach i krzewach owocowych nie zalęgły się szkodniki. Jeżeli zauważymy chore liście, wówczas musimy je usunąć, aby choroba się nie rozprzestrzeniła. Warto również regularnie sprawdzać stan naszych zbiorów, doglądając, czy nie pojawiły się choroby. Przechowywane w piwnicy warzywa i owoce powinny znajdować się w chłodnej temperaturze.

Zdj. główne: Tengyart/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*