Renowacja trawnika po zimie – 5 kroków

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Piękny i zadbany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Co zrobić, gdy trawnik po zimie nie prezentuje się najlepiej? Jak w kilku krokach można go zregenerować? Sprawdź! 

Jaki wpływ na trawnik ma zima?

Śnieg i mróz nie wpływają dobrze na stan trawnika. Darń bardzo często zostaje uszkodzona przez wahania temperatur oraz dużą wilgotność gleby. Utrzymywanie się dużej ilości wody pod powierzchnią darni, może doprowadzić do oderwania się od korzeni. Taka drań wiosną bardzo szybko usycha.

Podczas wiosennych roztopów trawnik narażony jest na pleśń pośniegową. Jest to jedna z najpopularniejszych chorób trawnika. Objawem tej choroby jest biały nalot, który przekształca się w brązowe duże plamy. Wiosną należy sprawdzić, czy pod darnią nie ma pędraków, które bardzo szybko mogą zniszczyć cały trawnik.

Nawet najbardziej zniszczony trawnik można odnowić, dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Z przeprowadzaniem zabiegów należy zawsze poczekać, aż śnieg całkiem stopnieje, a temperatura powietrza przez kilka tygodniu będzie powyżej zera.

Renowacja trawnika w 5 krokach

Renowacja trawnika po zimie wymaga bardzo dokładnego przeprowadzania wszystkich zabiegów. Od jakości ich wykonania będzie zależało, jak trawnik będzie się prezentował po zimie. 

Wertykulacja, aeracja i wałowanie

Pierwszą czynnością, którą należy przeprowadzić, jest wertykulacja – usunięcie starej darni. Jeśli masz niewielki ogród, to możesz to wykonać za pomocą grabi. Gdy masz większy ogród, to niezbędne jest użycie wertykulatora. Podczas wertykulacji gleba jest nacinana na głębokość kilku centymetrów. Dzięki temu usuwana jest sfilcowana trawa, a gleba jest napowietrzana. Trawnik po wertykulacji nie wygląda pięknie, lecz nie należy rezygnować z tego zabiegu.

Zabieg aeracji składa się z trzech etapów: nakłuwania (na głębokość do 15 cm), wysypywania piasku do wgłębień, a następnie równomierne wygrabienie. Dzięki temu zbita gleba zostaje rozluźniona, a korzenie trawy dodatkowo dotlenione. Zabieg ten zwiększa odporność trawy na choroby grzybowe.  

Wałowanie, czyli dociskanie darni do podłoża za pomocą specjalnego wałka, stymuluje trawę do prawidłowego wzrostu. Najkorzystniejszym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu jest połowa kwietnia, gdy ziemia całkowicie wyschnie po wiosennych roztopach.

Dosiewanie

Wiosną w wielu miejscach mogą pojawić się puste placki. Aby nowa trawa wyrosła, należy takie miejsca spulchnić i wyspać świeżą ziemią. Na tak przygotowane miejsce wysiewa się trawę. Po wysiewie nasiona należy delikatnie wygrabić i podlać.

Nawożenie

Nawożenie darni warto rozpocząć, gdy temperatura  przez co najmniej kilka dni będzie powyżej 5°C. Najlepszym nawozem jest kompost, ponieważ zawiera wiele niezbędnych składników mineralnych. Jeśli nie masz kompostu, to możesz nawieźć trawnik nawozami mineralnym – najlepiej o konsystencji granulatu.

Nawadnianie

Wiosną trawnik nie wymaga dodatkowego nawodnienia. Chyba że wiosna jest upalna, to wtedy należy trawnik dodatkowo nawadniać. Regularnie należy podlewać te miejsca trawnika, w których była dosiewana trawa.

Koszenie

Regularne przycinanie trawy jest bardzo ważne we właściwej pielęgnacji trawnika. O tym, jak prawidłowo kosić trawnik pisaliśmy w artykule „Jak i kiedy należy kosić trawnik?”.

Zwalczanie chwastów i pędraków 

Jeśli na trawie zaczynają pojawiać się chwasty, to można usuwać je mechanicznie lub za pomocą środków chemicznych, które nie uszkadzają trawnika. Aby zapobiegać powstawaniu chwastów, należy zastosować wiosną nawóz ze środkiem chwastobójczym.

Jeśli mimo właściwej pielęgnacji niektóre fragmenty darni odchodzą od podłoża, to wskazuje to na obecność pędraków. W takiej sytuacji należy intensywnie wygrabić trawnik (jaja znajdują się na powierzchni) i użyć środka owadobójczego.

Zdj. główne: Jonas Weckschmied/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*