Lakierobejca, lazura czy impregnat? Czego użyć do odświeżenia drewna na zewnątrz?
Drewno na zewnątrz pozytywnie wpływa na wygląd nieruchomości. Ten świetnie wyglądający materiał jest jednak narażony na uszkodzenia, głównie ze względu na zgubne działanie wiatru, a także innych czynników pogodowych. Żeby utrzymać drewno w odpowiednim stanie, warto dowiedzieć się więcej na temat sposobów na odświeżenie materiału.
Dlaczego trzeba dbać o drewno?
O drewno należy dbać ze względu na kilka powodów. Materiał jest podatny na uszkodzenia związane z działaniem śniegu i deszczu, ale także i wahań temperatury. To właśnie pogoda wpływa zgubnie na jego stan. Negatywnym działaniem cechują się również promienie UV pochodzące ze światła słonecznego – rozkładają zawartą w materiale ligninę.
Efektem oddziaływania wymienionych czynników jest m.in. utrata koloru powierzchni drewna. Na materiale mogą się też pojawić drobne cząsteczki brudu negatywnie wpływające na jego wygląd, a nieusuwane – również na jego stan techniczny. Na szczęście są sposoby na to, żeby utrzymać drewno w odpowiedniej kondycji.
Lakierobejca, lazura czy impregnat? Co wybrać do impregnacji drewna?
W sklepach można znaleźć rozmaite produkty nadające się do pielęgnacji drewna. Jednak co konkretnie stosować do poszczególnych odmian? Lakier, olej, a może bejcę?
Jeśli chodzi o twarde drewno, na przykład tropikalne, czy drewniane podkłady z daglezji, należy stosować oleje. Z kolei w przypadku miękkich odmian materiału takich jak m.in. świerk czy sosna, z których robi się altany ogrodowe, sprawdzą się lazury. Niektóre z produktów są pigmentowane, dzięki czemu podkreślają kolor materiału, a dodatkowo chronią go przed promieniowaniem UV.
Impregnat sprawdzi się w przypadku mebli. Specyfik chroni je przed szarzeniem i utratą kolorów. Jeśli resztki jedzenia czy napojów nie będą mogły być zmyte bez pozostawiania osadu, należy potraktować meble olejem pielęgnacyjnym. Dobrze jest to robić od dwóch do trzech razy w roku. W sklepach można znaleźć takie produkty jak oleje bezbarwne i pigmentowane.
Jak czyścić meble z drewna?
Ważną kwestią jest też to, w jaki sposób dbać o meble z drewna. Trzeba je regularnie czyścić. Najlepiej zrobić to na początku i na końcu sezonu ogrodniczego. Dobrym sposobem na dbanie o drewniane meble jest używanie roztworu z naturalnego mydła. Takie specyfiki wyróżniają się nie tylko działaniem czyszczącym, ale także odtłuszczającym.
Do czyszczenia mebli z drewna warto używać ścierek z mikrofibry. To dlatego, że wydobywają olej z drewna. Dobrze jednak wiedzieć, że również standardowa, bawełniana, sucha szmatka lub chusteczka będą odpowiednie. Stosując elementy czyszczące z tych materiałów, można być przekonanym, że na drewnie nie pozostanie woda z mydłem.
Konserwacja mebli
Jest też inny sposób na konserwację mebli. Można to zrobić za sprawą szlifowania. Z reguły jest to konieczne wtedy, gdy elementy wyposażenia zszarzały, pojawiła się na nich warstwa patyny lub powierzchnia stała się chropowata. Warto wykończyć powierzchnię mebli za pomocą papieru ściernego o stopniu ziarnistości 100–120. Trzeba przy tym pamiętać, aby nie stosować dużej siły nacisku.
Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com