Jak przygotować trawnik na lato?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Trawnik latem powinien prezentować się nienagannie. Jednak, aby tak było, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Po zimie trawa nie znajduje się w dobrej kondycji. Trzeba pomóc jej na nowo się wybić, zyskać wigor i piękny, lśniący wygląd. Z pewnością będziesz potrzebować nie tylko kilku prostych rad, ale również podstawowych narzędzi. Oto jak odświeżyć trawę po zimie!

Wspaniały trawnik na lato w kilku prostych krokach

Zadbany trawnik latem to marzenie każdego ogrodnika, a także posiadacza domu. Zielona, sięgająca aż do siatki trawa, która sama w sobie staje się ozdobą ogrodu, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Trzeba wiedzieć, jak wzmocnić trawnik po okresie mrozów, a także jak zabezpieczyć go na czas upałów i palącego słońca. W tym celu należy powziąć kilka kroków. Na wstępie zakup podstawowe narzędzia, które ułatwią Ci dbałość o ogród. Pielęgnację trawnika należy rozpocząć już wczesną wiosną, gdy mróz prawie całkowicie odpuścił, a jedynie gdzieniegdzie pozostały bryły śniegu, z reguły już prawie roztopione. Wówczas warto rozprowadzić śnieg równomiernie na trawniku, aby nie powstały zbyt mokre fragmenty w jednym miejscu. Odczekaj kilka dni, aż śnieg całkowicie stopnieje i wsiąknie w glebę.

W tym momencie należy wziąć się za właściwą pielęgnację ogrodu. W pierwszej kolejności postaw na odżywienie roślin po okresie wycieńczającej zimy. Najlepszym pokarmem dla nich jest nawóz. Dobrym wyborem będzie oczywiście ten naturalny, organiczny, który wspaniale wpłynie zarówno na wygląd, jak i kondycję trawnika. Używaj wersji płynnej, która lepiej się przyjmuje, szybciej wchłania i pozwala na równomierne rozpylenie w każdym zakamarku. Aby przywrócić glebie odpowiednie pH, wykorzystaj nawozy amoniakowe, które dodadzą ziemi siły, a dodatkowo zapewniają jej właściwą dawkę niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania pierwiastków. Wówczas przestanie być ona lepka. Można zatem przystąpić do grabienia.

Oczyść dokładnie powierzchnię trawnika z liści, zeschniętych roślin i resztek obumarłej trawy, a także ze śmieci, które mimo dbałości mogły się na niej pojawić i zostać przykryte śniegiem. Aby nie gniły i pozwoliły trawie wzrastać, należy je niezwłocznie usunąć. Po dokładnym i skrupulatnym sprawdzeniu trawnika uzupełnij miejsca, w których brakuje torfu. Dzięki temu unikniesz gołych miejsc, a trawnik będzie kompletny. Pamiętaj, aby w łysych plamach zasiać nowe ziarna trawy i pielęgnować je, aby wyrosły do lata. Możesz je dodatkowo ogrodzić, aby nikt nie wchodził na dany obszar. Pamiętaj, aby nie podlewać trawnika w gorące dni. Warto poczekać na pochmurną pogodę lub zrobić to po zachodzie słońca. Mokre miejsca w połączeniu z palącym słońcem jedynie pogorszą stan roślinności. Mogą nawet wypalić niektóre części trawnika. 

Tak przygotowany teren zielony należy regularnie podlewać oraz dodawać odrobinę nawozu, zwłaszcza na nowo wyrastające pędy. Gdy trawa odrośnie, nie zapomnij skosić jej na tyle nisko, aby można było swobodnie się po niej poruszać i wygodnie korzystać z uroków pięknego, zadbanego, zielonego ogrodu.

Zdj. główne: Bradley Brister/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*