Jak podzielić ogród na strefy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Prace w ogrodzie ruszyły już pełną parą. Wielu z nas wręcz nie wychodziłoby z niego, gdyby tylko mogło. Co zrobić, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z przydomowym ogrodem? W jaki sposób sprawić by był on uporządkowany? 

Okazuje się, że najlepiej już na etapie projektowania podzielić ogród na strefy, które sprawią, że będzie naszą dodatkową i funkcjonalną przestrzenią oraz swoistym przedłużeniem domu. Jak to zrobić krok po kroku?

Część z nas uwielbia ogrody w stylu angielskim, wzorowane na bujnej i niczym nieskrępowanej naturze. Czasem jednak zwyczajnie potrzebujemy harmonii i porządku, dzięki której każdy z domowników będzie miał swój kąt w ogrodzie. Pomoże nam w tym wyznaczenie stref. Dzięki temu pojawi się miejsce, w którym będą mogły rosnąć kwiaty, dzieci znajdą swój kącik do zabawy z piaskownicą, małym boiskiem do gry w piłkę czy domkiem, a w jeszcze innym miejscu my będziemy mieli swoją oazę, służącą do odpoczynku czy urządzania garden party dla znajomych i bliskich. 

Strefowanie pozwala nam również na komfort codziennego użytkowania. Mając jasny podział miejsc, możemy przygotować się na różne scenariusze, dzięki czemu na przykład w trakcie wizyty gości nie będziemy musieli zastanawiać się, w jaki sposób zakryć kompostownik czy suszące się pranie.

Podział na strefy — jak zacząć i zorganizować przestrzeń?

Strefy najlepiej wyznaczyć już na samym początku pracy nad ogrodem. Wtedy unikniemy trudnego i mozolnego przesadzania roślin, które już zdążyły się zadomowić w swoich dotychczasowych miejscach. Specjaliści zalecają, by wyznaczyć 3 podstawowe strefy:

  • reprezentacyjną;
  • wypoczynkową;
  • gospodarczą.

Strefa reprezentacyjna

Bez wątpienia jest naszą wizytówką. Zazwyczaj znajduje się przed domem i może mieścić w sobie rabaty kwiatowe, trawnik bądź różnego rodzaju klomby. To miejsce, które w pierwszej kolejności o nas świadczy, dlatego warto zadbać o nie w szczególności. Aby prezentowało się jeszcze lepiej, możesz umieścić tu fontannę, okazałe kwitnące krzewy czy rzeźby. Wybierz rzeczy, które lubisz i które w pewien sposób Cię określają. 

Strefa wypoczynkowa i zabawy

W tej strefie będziemy mogli odpocząć po długim dniu, zrelaksować się, usiąść i poczytać książkę czy poopalać się. Warto w niej wyróżnić również podstrefę bądź połączyć ją w przypadku, jeśli mamy dzieci, ze strefą zabaw. Jest to o tyle praktyczne, że podczas naszego relaksu nadal możemy sprawować opiekę nad maluchami i zadbać, by nie stała im się krzywda. Tu warto pomyśleć, by chociaż fragment, w którym najczęściej będą przebywały dzieci, był w zacienionym miejscu. 

W tej strefie możemy zatroszczyć się o naszą prywatność na przykład dzięki gęstemu żywopłotowi, wysokim roślinom bądź drewnianym panelom ogrodzeniowym. Dlatego też na jej umiejscowienie zazwyczaj wybieramy stronę ogrodu oddaloną od ruchliwej ulicy, hałaśliwych sąsiadów bądź ogrodzenia. 

Strefa gospodarcza

Ostatnią strefą jest strefa gospodarcza, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. To miejsce, w którym będziesz mógł schować narzędzia, przechowywać donice bądź przesadzać rośliny. W tej strefie będziesz mógł również umieścić kompostownik, a także suszarkę do prania. Warto pomyśleć o odpowiednim ich umiejscowieniu, w taki sposób, by nie były one zauważalne z pozostałych stref. W tym miejscu możesz również zaplanować mały warzywnik z kilkoma grządkami ulubionych owoców czy warzyw.

zdj. główne: Lisa Fotios/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*