Drzewka owocowe kolumnowe – pomysły na aranżację ogrodu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jakie rośliny ozdobią Twój ogród? Doskonałą propozycją na aranżację przydomowej przestrzeni są drzewka owocowe kolumnowe. Jest to odmiana drzew, która charakteryzuje się wąskim i smukłym pokrojem. 

Sadzonki drzewek owocowych kolumnowych są inwestycją długoterminową; towarzyszą nam przez wiele lat. Aby się nimi długo cieszyć, należy odpowiednio dobrać gatunki oraz miejsce, w którym zostaną zasadzone. Za słoneczne miejsce z żyzną glebą, drzewka odwdzięczą się obfitymi plonami. Ich uprawa nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba je chronić przed chorobami i szkodnikami, a także mrozem i suszą. 

Czym wyróżniają się drzewa owocowe kolumnowe?

W przeciwieństwie do tradycyjnych drzew, które z biegiem lat wytwarzają rozłożyste korony, tworzą tylko jeden duży pęd, z którego wyrastają liczne, ale krótkie gałązki. Charakteryzują się budową w formie kolumny oraz ich zaletą jest to, że wolno rosną. Dzięki temu obwód kilkuletnich już okazów nie przekracza 80 cm, a ich wysokość sięga maksymalnie 2 lub 3 m. Drzewka owocowe kolumnowe pomimo swoich niewielkich wymiarów ładnie się prezentują i dają smaczne owoce. Stanowią znakomite rozwiązanie dla osób, które nie posiadają dużej przestrzeni w swoim ogrodzie, ale mimo to pragną cieszyć się swoimi własnymi zbiorami. 

Pomysły na drzewka owocowe kolumnowe

Chcesz mieć własny sad z owocami, ale posiadasz niewielką przestrzeń w swoim ogrodzie? Wystarczy wybrać drzewka owocowe kolumnowe, które nie zajmują dużo miejsca oraz nie zaciemniają ogrodu. Dzięki temu na małej powierzchni można zasadzić kilka rodzajów drzewek i stworzyć niezwykłą aranżację ogrodu. Ich owoce są tak samo smaczne jak te, zbierane z tradycyjnych drzew owocowych. Dużą zaletą są ich różne kształty, które sprawiają, że ogród jest atrakcyjny i ładnie się prezentuje.

Drzewka owocowe kolumnowe mają charakter dekoracyjny, można je ułożyć w grupach, tworząc kompozycję z innymi roślinami doniczkowymi. Innym bardzo praktycznym pomysłem jest ich ustawienie wzdłuż barierki lub ogrodzenia. Stworzony z nich parawan osłoni przed wzrokiem sąsiadów i zapewni prywatność w przydomowej przestrzeni, jednocześnie nie ograniczając światła słonecznego. 

Jak wybrać drzewka owocowe kolumnowe do małego ogrodu?

Drzewka owocowe kolumnowe są oryginalnym rozwiązaniem wśród osób, które chcą mieć praktyczny, a jednocześnie zadbany ogród. Nie zajmują dużo powierzchni, więc najbardziej sprawdzą się do małych ogródków. Ze względu na ich zwartą, kolumnową budowę można je ustawić w niewielkich odległościach, tym samym tworząc mini sad. Drzewka owocowe kolumnowe mogą być też posadzone w doniczkach, dzięki temu istnieje możliwość zmiany ich miejsca, a także ułożenia względem innych roślin. Stanowią alternatywę na zagospodarowanie tarasu lub balkonu dla osób mieszkających w blokach. Można łączyć ze sobą różne rodzaje drzewek; z jabłkami, śliwkami, gruszkami czy czereśniami. Oprócz tego można zdecydować się również na krzewy owocowe z agrestami lub porzeczkami. W momencie, gdy puszczą kwiaty i pojawią się owoce, ogród będzie kolorowy i przyjemny dla oka. 

Jak dbać o drzewka owocowe kolumnowe?

Należy zwrócić uwagę na to, aby znajdowały się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu ich owoce będą dojrzałe i soczyste. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na miniaturowe drzewka w doniczkach, czy posadzisz je na żyznym gruncie, zwróć uwagę na jakość ziemi. Przygotowując odpowiednie podłoże, wymieszaj ziemię żyzną z kompostem, dzięki temu zostanie wzbogacona o składniki mineralne. 

Sadzonki drzewek kolumnowych najlepiej jest nawozić wiosną, gdyż ich podlewanie wyjaławia ziemię z potrzebnych do wzrostu składników. Już po roku od posadzenia, można cieszyć się pierwszymi owocami. Drzewka owocowe kolumnowe nie rozrastają się do dużych rozmiarów, dlatego nie wymagają dodatkowego cięcia. Można podciąć jedynie suche, zniszczone i przemarznięte gałązki, a ich przycinanie nie wspomaga nadmiernego wzrostu. Bardzo ważnym zabiegiem jest jednak odginanie pędów, które wyrastają z przewodnika ku górze. Wszystkie powinny wyrastać pod kątem zbliżonym do prostego. Do ich odginania można użyć specjalnych klamerek.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*