Co brać pod uwagę przed budową basenu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przydomowy basen, w którym można schłodzić się w upalne dni i organizować imprezy z amerykańskim stylu, to marzenie większości ludzi, niezależnie od wieku. Taki zbiornik w ogrodzie niewątpliwie jest czymś luksusowym i przeznaczonym jeszcze do niedawna dla nielicznych, najbogatszych osób. W dzisiejszych czasach nie trzeba już być milionerem i mieć willi, żeby na terenie własnego ogrodu móc cieszyć się basenem. Dowiedz się, jakie aspekty brać pod uwagę, decydując się na budowę przydomowego akwenu.    

Miejsce na basen

Decyzja o tym, jakie  miejsce wybrać pod budowę basenu to jeden z pierwszych, ale i najłatwiejszy krok podczas planowania takiego przedsięwzięcia. Nie oznacza to jednak, że nie wiąże się z żadnymi trudnościami. Basen nie może być bowiem wybudowany, w każdym, przypadkowym miejscu działki. Należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

Wybór lokalizacji na baseny kanadyjskie, czyli wkopywane w ziemię zbiorniki, w dużej mierze powinien być uzależniony od poziomu wód gruntowych, rodzaju gleby oraz prowadzonych na terenie działki instalacji podziemnych. Obecność w wybranym miejscu wód gruntowych, sprawia, że konieczny może okazać się drenaż podłoża. Przy podmokniętym terenie warto także położyć betonową płytę ponad poziomem wód. Zapobiegnie to późniejszemu wypchaniu niecki basenowej. Dodatkowo, pomimo tych procesów, należy regularnie kontrolować poziom wód gruntowych. 

Podczas wyboru miejsca pod budowę basenu ogrodowego, należy również wziąć pod uwagę szczegóły, takie jak nasłonecznienie danej przestrzeni. Odpowiednio i rozważnie wybrany teren sprawi, że korzystanie z basenu będzie jeszcze przyjemniejsze. Warto zaplanować umieszczenie tak, aby basen był oddalony od roślin. To zapobiegnie w dostawaniu się do wody liści, pyłków czy płatków i zapychaniu się filtra. 

Budowa basenu w świetle prawa  

Basen w ogrodzie, w świetle prawa, jest obiektem budowlanym. Formalności, jakich trzeba dopilnować przed budową basenu ogrodowego, uzależnione są od planowanej wielkości basenu. Akweny o powierzchni poniżej 50 m2, nie wymagają uzyskania pozwolenia budowlanego. Co więcej, nie trzeba nawet zgłaszać ich budowy organom administracyjnym. Kiedy jednak zbiornik ma przekroczyć tę powierzchnię, musisz postarać się o pozwolenie na budowę. Dodatkowo do uzyskania takiej zgody niezbędne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, bez którego na działce nie można wprowadzać żadnych zmian. Budowa basenu większego niż 50 m2 bez zezwolenia może grozić nakazem rozbiórki, dotkliwą karą, a nawet rozprawą sądową.   

Rozmiar zbiornika 

Jeśli planujesz kupno basenu do ogrodu, musisz uwzględnić w projekcie ilość wolnej przestrzeni, jaką można wykorzystać pod budowę. Przydomowe baseny ogrodowe zazwyczaj nie przekraczają powierzchni 50 m2. Kształt takich akwenów uzależniony jest głównie od preferencji, nie ma żadnych zalecanych wytycznych dotyczących proporcji basenu do ogólnej powierzchni ogrodu. W małych ogrodach doskonale sprawdzają się baseny na stelażu, które są nie tylko mobilne, lecz także zabierają stosunkowo niewiele miejsca przy dość dużej pojemności. Dodatkowo, w zależności od wielkości, powierzchni i pojemności zbiornika, potrzebna będzie pompa ciepła do basenu o różnej mocy. Ilość watów w pompie powinna być dostosowana do litrażu.

Zdjęcie główne: pexels.com/Max Vakhtbovych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*