Wpływ oświetlenia na relaks

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Po każdym trudnym dniu w pracy, w szkole, na studiach – każdy marzy o chwili dla siebie, czasie na na relaks oraz o tym, jak poprawić sobie nastrój.

Każdy ma swój sposób – część z nas wybierze się na zakupy, część przygotuje smaczną kolację, część postawi na butelkę dobrego wina. A może warto zostać w domu i zrelaksować się w zaciszu swojej przestrzeni, z dala od miejskiego zgiełku, hałasu, natłoku myśli i spraw. Urządzone przez Ciebie mieszkanie, staje się cząstką Twojego ja, dlatego tak dobrze wpływa na Twój odpoczynek. Warto jednak dobrać odpowiednie oświetlenie do tak ważnej przestrzeni, ponieważ to od niego w dużej mierze zależy Twoje samopoczucie. Jak to zrobić? Podpowiadamy w tym artykule!

Światło a samopoczucie

Fakt, że światło może mieć korzystny lub negatywny wpływ na Twoje samopoczucie, jest znany światu od dawna. Zdecydowanie potwierdzą do ludzie chorujący na częste migreny, czy światłowstręt, a także wszyscy ludzie o czułym na światło wzroku. Jak zatem dobrać najlepsze oświetlenie do Twojego mieszkania, tak, aby poprawiało Twój nastrój? Urządzając miejsce w którym będziesz mógł odpocząć, zwróć uwagę na tych kilka faktów, aby jak najlepiej dobrać oświetlenie do Twojego mieszkania.

Barwa światła

Barwa, a w zasadzie temperatura barwowa światła, wyrażona jest w Kelwinach. Zasada jest prosta – im jest ich więcej tym chłodniejszy odcień światła białego, który emituje żarówka. Jak dobrać temperaturę światła do pomieszczenia? Chłodniejsza barwa wykorzystywana jest w galeriach handlowych, sklepach i wszelkich instytucjach kultury, ponieważ wpływa ono na zachowania konsumentów i poszczególnych jednostek, powodując ich silne pobudzenie.

Światło o barwie neutralnej sprawdzi się w domowym biurze, ponieważ ma również działanie pobudzające, ale w znacznie mniejszym stopniu. Do pomieszczeń przeznaczonych Do relaksu i wypoczynku wybieraj zawsze ciepłą barwę światła, ponieważ działa ona na człowieka kojąco, uspokaja i pomaga się zrelaksować.

Jak określić barwę światła? Ciepłą barwę dają żarówki poniżej 2700 -3000K,  neutralną barwę między 4000K, a  zimną barwę powyżej 6000K.

Natężenie światła

Czym właściwie jest? Mianem natężenia światła nazywamy po prostu jego ilość, która dociera do danej powierzchni, danego podłoża. Duże natężenie sprawdzi się w miejscach pracy, ponieważ pomoże ono w skupieniu i znacznie ułatwi pracę oczom, a więc wykorzystasz je w biurze, a także w kuchni. W miejscach w których chcesz odpocząć, postaw na mniejsze natężenie światła. O wiele przyjemniej będzie Ci się słuchało ulubionej muzyki, czytało ciekawą książkę i odpoczywało, kiedy natężenie światła będzie mniejsze.

Postaw na różnorodność

Nie mam tutaj na myśli różnorodności temperatury barw, czy zmienność natężenia światła, ale ilość źródeł światła. Jeśli chcesz, abyś w swojej przestrzeni mógł z jednej strony popracować, spędzić czas ze znajomymi, a także w wolnych chwilach również się zrelaksować, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu znalazło się więcej źródeł światła! Do wieczornej lektury książek wystarczy Ci lampa stojąca z ciepłą barwą światła i niedużym jego natężeniem, co pozwoli Ci spokojnie czytać, a także korzystnie wpłynie na Twój relaks, a więc i samopoczucie. Lampy do domu powinny mieć również dostosowaną barwę i natężenie światła do funkcji, jakie spełniają dane pomieszczenia, co znacznie poprawia komfort przebywania w nich. 

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*