Kominek – jak dbać i czym w nim palić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kominek kojarzy się często z przytulnym klimatem domu oraz przyjemnymi wieczorami. Jednak warto pamiętać, że aby spełniał on swoją funkcję, należy o niego odpowiednio zadbać. Dowiedz się, jak go prawidłowo pielęgnować oraz czym w nim palić.

Prawidłowa konserwacja kominka

Konserwacja kominka polega przede wszystkim na regularnym czyszczeniu go z sadzy oraz sprawdzaniu szybu kominowego i paleniska. Jeśli chodzi o czyszczenie, najlepiej użyć w tym celu specjalnych środków, takich jak Tajfun do czyszczenia kominków. Skutecznie rozpuszczą one sadzę chociażby z szyby. Taki zabieg warto wykonywać mniej więcej raz w tygodniu, w zależności od częstotliwości palenia.

Bardzo istotne jest również czyszczenie i dbanie o obudowę kominka. W jej przypadku najlepiej będzie zabrać się za czyszczenie po każdym paleniu. Nieco inaczej wygląda sprawa z kominkiem żeliwnym, ponieważ do jego pielęgnacji należy używać wyłącznie preparatów do metali. Jego czyszczenie jest czasochłonne, jednak w ten sposób zadbasz o estetykę kominka oraz jego elegancki wygląd.

Jednak jeśli chodzi o przewód kominkowy, sprawę najlepiej będzie zlecić profesjonalistom. Dwa razy do roku należy wezwać kominiarza, aby sprawdził stan przewodu kominkowego i ewentualnie go oczyścił. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój kominek jest sprawny oraz bezpieczny dla Ciebie i innych domowników.

Czym palić w kominku?

Jeśli chcesz, aby Twój kominek działał sprawnie, a jego czyszczenie nie było zbyt uciążliwe, to warto także zadbać o odpowiednie drewno opałowe. Najlepsze drewno do palenia w kominku jest starannie wysuszone, niezawierające żadnej wilgoci. Świetnie sprawdzą się na przykład drzewa liściaste takie jak jesion, dąb oraz brzoza. Są one  najbardziej kaloryczne, co oznacza, że mają największą wartość opałową, a ponadto palą się spokojnie i równomiernie. 

Dobrej jakości opał do kominka możesz także wyprodukować za pomocą peleciarki.  Pamiętaj też, aby nigdy nie dawać do kominka drewna z drzew iglastych, ponieważ zawarta w nich żywica zanieczyszcza komin i palenisko. Równie ważne jest, aby nie gasić paleniska wodą. Wilgoć w kominku powoduje nie tylko powstawanie sadzy, ale może być przyczyną korozji wkładu kominkowego.

Odpowiednie miejsce

Bardzo ważnym aspektem, który wpływa na użytkowanie kominka, a który trzeba przemyśleć jeszcze przed zamontowaniem go, jest miejsce. Należy je wyjątkowo dobrze przemyśleć – kominek powinien znajdować się jak najbliżej komina, mieć zapewniony swobodny dostęp powietrza, ale także znajdować się w optymalnej odległości od miejsc takich jak sofa, fotele, czy stół i krzesła. 

Zalety posiadania kominka

Jak więc widzisz, posiadanie kominka wiąże się z pewnymi obowiązkami, jednak z pewnością warto się na niego zdecydować. Ogrzewanie kominkowe to w końcu doskonałe uzupełnienie głównego ogrzewania w Twoim domu, a nawet może stać się on głównym źródłem ciepła. Możliwe jest bowiem zamontowanie instalacji rozprowadzającej ciepło do wszystkich pomieszczeń domu, co jest dość praktycznym rozwiązaniem.

Ponadto niezaprzeczalną zaletą posiadania w domu kominka, jest klimat, jaki nada on każdemu wnętrzu, a zapach spalanego drewna jest idealnym dodatkiem do chłodnych dni spędzonych w domu. Jeśli więc chcesz, aby kominek pojawił się w Twoim domu, koniecznie sprawdź ofertę, którą posiada producent kominków Hitze.

Zdjęcie główne: Timothy Eberly/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*