Jakie szambo zamontować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Prawidłowe zamontowanie szamba jest istotne przede wszystkim ze względu na zachowanie czystości i komfortu życia. Oczywiście, nie wszystkie działki potrzebują szamba, ale jeśli jesteś w sytuacji, w której musisz je posiadać, warto zorientować się nieco w realiach, zanim zdecydujesz się na zakup. 

Szambo betonowe

Szamba betonowe Rzeszów to jedne z najpopularniejszych szamb dostępnych na rynku. Są produkowane jako prefabrykowane, co oznacza, że po zakupie są gotowe do wsadzenia w grunt. Mogą mieć różne rodzaje, między innymi większą lub mniejszą objętość zbiornika oraz ilość komór (wyróżnia się szamba jednokomorowe i dwukomorowe). Szambo betonowe umieszczanie jest w specjalnie przygotowanym dole, od góry zakrywanym płytą żelbetonową. Zewnętrzna powierzchnia zbiornika na szambo wymaga izolacji, co chroni konstrukcję przed pochłanianiem wody gruntowej. Do wad szamb betonowych należy zaliczyć ich duży ciężar (kilka ton), dlatego nalezy upewnić się, że firma dostarczająca zbiorniki posiada odpowiednie pojazdy transportujące. Z drugiej strony, istotną zaletą szamba betonowego jest jego duża wytrzymałość. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem, koniecznie sprawdź ofertę dostępną na https://szambamamut.pl/ i dopasuj zbiornik do swoich potrzeb.

Szambo z tworzywa

Alternatywą dla szamb betonowych są zbiorniki wykonane z tworzywa sztucznego. Tym tworzywem może być na przykład polietylen o wysokiej gęstości albo żywica poliestrowa wzmocniona włóknem szklanym. Warto wspomnieć, że szamba wykonane z tworzyw tego typu charakteryzują się wysoką odpornością na pokrywanie się rdzą. Dodatkowo, po powierzchni, pod którą znajduje się zbiornik, mogą przemieszczać się samochody – nie są więc one tak mało wytrzymałe, jak się utarło. Należy jednak pamiętać, że aby szambo wykazało się odpowiednią trwałością, trzeba dobrze dobrać je do potrzeb gospodarstwa oraz gruntu. Dodatkowym atutem szamb z tworzyw sztucznych może być ich ekologiczność i mniejszy ciężar. Jeśli zależy Ci na tych cechach, szambo z tworzywa sztucznego z pewnością sprawdzi się u Ciebie lepiej.

Co wybrać?

Istotną kwestią podcza dokonywania wyboru są także ponoszone koszty. Jeżeli zależy Ci na tańszym rozwiązaniu, powinieneś zdecydować się na szambo betonowe – łączny koszt zakupu zbiornika i instalacji wynosi około 4000 złotych. Szambo z polietylenu kosztuje około 6000 złotych, a szambo z żywicy wzmacnianej włóknami szklanymi – 7000 złotych. Oczywiście, ceny mogą się różnić w zależności od wielkości zbiornika, jego modelu czy marki producenta.

Zdjęcie główne: pixabay.com/borevina

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*