Gdzie wyrzucać styropian?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dbasz o staranną segregację odpadów? A może zależy Ci na skorzystaniu z możliwości na odpowiednią segregację styropianu ze względu na to, że przez toczący się remont masz tego materiału naprawdę sporo? Styropian jest zaliczany jako materiał wykonany z tworzywa sztucznego. Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób go segregować. Dziś odpowiemy na to pytanie. 

Segregacja styropianu

Segregacja styropianu wymaga od nas odpowiednich informacji. Dlaczego? Ponieważ niektóre z miast w wytycznych podają, że styropian należy umieszczać w pojemnikach do plastiku. Z kolei inne miasta sugerują wyrzucanie tego materiału do odpadów zmieszanych. Jak jest naprawdę? Czy styropian nadaje się do recyklingu? Na samym początku warto dowiedzieć się, z czego ten materiał jest wykonany. Ta informacja pozwoli nam zrozumieć problem i znaleźć odpowiedź na pytanie. 

Styropian to ekspandowany polistyren, czyli EPS. Jego powstanie polega na wtłoczeniu cząsteczek powietrza do granulek polistyrenu. W ten właśnie sposób możliwe jest uzyskanie materiału lekkiego, który zajmują optymalnie dużą ilość miejsca. Ze względu na swoją budowę oraz wykorzystany materiał, styropian doskonale izoluje ciepło oraz wilgoć. Właśnie dlatego ten produkt pozostaje bardzo często wykorzystywany przez firmy budowlane do ocieplania budynków.

Wykorzystuje się go również do opakowań spożywczych na produkty termoizolacyjne, w tym między innymi pojemniki na jedzenie na wynos czy kubeczki na gorące napoje. EPS charakteryzuje się niewielką ceną, dzięki temu wciąż pozostaje często wykorzystywany do produkcji. Niestety z punktu widzenia recyklingu, koszt jego przetworzenia nie jest już atrakcyjny dla producentów. 

Do jakiego pojemnika wyrzucić styropian? 

Dla przykładu: Warszawiacy powinni wyrzucać styropian do żółtego pojemnika, który jest przeznaczony na odpady sztuczne i metal. Z kolei w Szczecinie materiał ten wyrzuca się do odpadów zmieszanych. W przypadku styropianu czystego, przeznaczonego na opakowanie, należy wyrzucać go do żółtego pojemnika. Mowa tu o pojemnikach po różnego rodzaju produktach lub żywności.

W przypadku kiedy mamy do czynienia z zabrudzonym opakowaniem styropianowym po posiłkach, należy wrzucić go do odpadów zmieszanych. Z kolei styropian budowlany i resztki styropianu po remoncie powinny być odebrane przez firmę, która zajmuje się wywożeniem odpadów poremontowych. Jeśli pozostała nam duża ilość styropianu, możemy po wcześniejszym potwierdzeniu, że taki materiał zostanie przyjęty, przywieźć go do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Co robić ze styropianem? Składować czy przetwarzać?  

Czy styropian po wyrzuceniu go do żółtego pojemnika zostanie ponownie przetworzony i wykorzystany? W jaki sposób wygląda jego recykling i czy przetwarzanie tego rodzaju materiałów naprawdę się opłaca? Warto zwrócić uwagę na fakt, że składowanie styropianu nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Tworzywo to pozostaje szkodliwe dla środowiska naturalnego. Jego proces rozkładania może trwać nawet milion lat, co zależy od warunków środowiskowych, w jaki zostaje pozostawiony. Nie należy zapominać, że z pozostawionego samemu sobie styropianu, wydostają się toksyczne substancje, które mogą przenikać do wód gruntowych.

W jaki sposób wygląda recykling styropianu? 

Recykling styropianu można podzielić na kilka etapów. Wśród nich warto wyróżnić między innymi: 

  • sortowanie styropianu w zależności od jego klasy i koloru materiału,
  • spuszczenie ze styropianu powietrza, ze względu na to, że w jego składzie znajdziemy aż 98 procent powietrza,
  • przetopienie polistyrenu na granulat,
  • wykorzystanie granulatu w postaci materiału do wtryskarek, które są w stanie wytwarzać nowe opakowania i przedmioty. 

A co może powstać ze styropianu? Między innymi będą to wieszaki, doniczki, a także wszelkiego rodzaju opakowania, które po dziś dzień cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją wytrzymałość oraz konkurencyjną cenę. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*