Fotowoltaika – najważniejsze informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika to najnowocześniejsza technologia pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych możliwe jest produkowanie prądu z energii słonecznej, a tym samym zmniejszenie uzależnienia od tradycyjnych, nieodnawialnych źródeł energii i przyczynienie się do lepszego stanu planety.

Jakie są zalety fotowoltaiki?

Zalety fotowoltaiki są nie do przecenienia. Po pierwsze, jest to rozwiązanie ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Energia słoneczna jest nieograniczona i dostępna dla każdego, a jej pozyskiwanie nie emituje żadnych szkodliwych substancji do atmosfery. Po drugie, fotowoltaika jest rozwiązaniem ekonomicznym. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się już po kilku latach, a następnie pozwala na oszczędności na rachunkach za prąd. Po trzecie, jej zaletami są również samowystarczalność i niezawodność. Panele fotowoltaiczne nie są zależne od awarii sieci elektrycznej czy braku dostępu do niej, dostawy prądu są więc ciągłe, a trwałość urządzeń bez serwisowania i konserwowania ocenia się na około trzydzieści lat. Poza tym, fotowoltaikę cechuje elastyczność, czyli możliwość dostosowania parametrów do potrzeb użytkownika. Na przykład, panele fotowoltaiczne można łączyć w systemy o różnej mocy, dzięki czemu możliwe jest optymalne dostosowanie ich do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego. I w końcu, fotowoltaika jest rozwiązaniem uniwersalnym, które można zastosować w różnych miejscach i warunkach, zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, a nawet na jachtach, samochodach czy kamperach. Więcej na temat fotowoltaiki dowiesz się na stronie: https://columbusenergy.pl/powerhouse.

Czego potrzebujesz, by zainstalować panele fotowoltaiczne?

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest prosta i nieinwazyjna. Nie wymaga specjalistycznych prac budowlanych ani przeróbek elektrycznych. Panele można zamontować na dachach, elewacjach, a nawet na gruncie. Dzięki temu fotowoltaika jest rozwiązaniem dostępnym dla każdego, niezależnie od rodzaju budynku czy jego lokalizacji. Sam montaż składa się z kilku kroków. Najpierw konieczne jest przygotowanie miejsca do instalacji – należy przy tym upewnić się, że podłoże jest stabilne, ma odpowiedni stopień nachylenia i optymalny względem słońca kierunek. 

Następnie konieczny jest montaż rusztowania, na którym zostaną umieszczone panele – może on zostać założony na ścianie, dachu albo konstrukcji umieszczonej na gruncie. Po montażu rusztowania przychodzi czas na podłączenie paneli do instalacji elektrycznej budynku. Robi się to za pomocą specjalnych przewodów i złączek. Ostatnim etapem prac montażowych jest podłączenie do sieci elektryczne – jeśli panele będą produkować więcej energii, niż jest konieczne do zaspokojenia Twoich potrzeb, możesz podłączyć je do sieci elektrycznej i sprzedać nadmiar energii. Pamiętaj, że w tym przypadku konieczne jest zgłoszenie instalacji do odpowiedniego operatora sieci i uzyskanie zezwoleń. Warto jednak podkreślić, że montaż paneli fotowoltaicznych i podłączenie ich do sieci wymaga pewnych umiejętności, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, skorzystaj z pomocy specjalistów – firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki lub elektryka.

Fot.: American Public Power Association/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*