Amarylis – wszystko o uprawie i pielęgnacji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Amarylis jest kwiatem doniczkowym idealnym na ponurą jesienno–zimową porę, ponieważ właśnie wtedy kwitnie i wprowadza do pomieszczeń tchnienie wiosny. 

W nowoczesnych wnętrzach jest umieszczany w szklanych misach lub jako element wiszącej kuli, ponieważ jest to roślina bardzo dekoracyjna. Jak uprawiać i pielęgnować amarylisa, aby długo cieszyć się jego widokiem?

Słów kilka o amarylisie

Amarylis nazywany jest również zwartnicą lub hippeastrum. Kwiat ten pochodzi z Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach rośnie dziko w Meksyku oraz niektórych regionach Argentyny. Roślina ta należy do rodziny amarylkowatych. Na świecie istnieje około 70 gatunków. W Europie jest uprawiana dopiero od około 1880 roku.

Amarylis jest piękną rośliną doniczkową, która nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Ma dużą cebulę, z której wyłania się gruba łodyga, na której pojawiają się gładkie pąki. Kwiaty amarylisa mogą osiągać wielkość 20 cm, co wygląda spektakularnie. Amarylis może występować w kolorze białym, czerwonym, łososiowym, różowym i zielonym. Bardzo popularne są odmiany dwubarwne np. czerwień z pomarańczą.

Najpopularniejszymi odmianami amarylisa dostępnymi w sprzedaży są:

  • Galaxy – ma pojedynczy kwiat, o średnicy min. 16 cm;
  • Diamond – ma pojedynczy kwiat o średnicy 12–16 cm;
  • Spider – ma pojedynczy kwiat; 
  • Butterfly – ma pojedynczy kwiat o lekko owalnym kształcie;
  • Trumpet – ma pojedynczy, lekko wydłużony kwiat o kształcie trąbki.

Zakup Amarylisa – na co zwrócić uwagę?

W sklepach dostępne są cebulki pokryte woskiem lub filcem, nie trzeba ich wsadzać do ziemi. Można włożyć je do szklanego naczynia i podlewać, lecz rosną dużo wolniej niż te włożone do doniczki z ziemią.

Gdy kupujesz amarylisa w doniczce, to musisz zwrócić uwagę na wielkość cebuli – im jest większa, tym więcej łodyg może z niej wyrosnąć. Z dużej mogą wyrosnąć nawet 3–4 łodygi. Wybierając cebulę w doniczce, należy sprawdzić, czy nie jest zbyt luźno posadzona w donice i czy wystaje mały zielony wierzchołek. Podczas zakupu warto sprawdzić, czy nie ma oznak pleśni (biały nalot) – oznacza on, że została przelana i taka cebula może się już nie przyjąć.

Uprawa Amarylisa

W okresie letnim można doniczkę z amarylisem wystawić na balkon, taras lub do ogrodu.

Uprawa jest trudna, ponieważ jest to roślina wymagająca odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli chcesz go mieć, to musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas pielęgnacji:

  1. Doniczka powinna mieć średnicę od 15–20 cm (wielkość należy dopasować do wielkości cebuli, im większa cebula, tym większa doniczka).
  2. 1/3 cebuli amarylisa powinna znajdować się nad powierzchnią ziemi.
  3. Roślina wymaga jasnego stanowiska z rozproszonym światłem.
  4. Gdy pojawiają się pierwsze pąki, to należy amarylisa podlewać bardzo obficie.
  5. Gdy roślina przekwitnie, doniczkę należy postawić w ciepłym i przewiewnym miejscu. W tym czasie można obciąć łodygi po przekwitnięciu.
  6. Od lipca należy zaprzestać podlewania, aby przygotować roślinę do zimowego spoczynku.
  7. Gdy liście uschną, to należy wyjąć cebulkę, oczyścić i pozostawić w suchym i chłodnym miejscu na około 8 tygodni.
  8. Po upływie tego czasu cebulkę należy włożyć do wcześniej przygotowanej doniczki z ziemią i regularnie podlewać. Amarylis ponownie zakwitnie między piątym a ósmym tygodniem od posadzenia do doniczki.

Dlaczego Amarylis nie zakwita?

Dla tej rośliny najważniejszy jest czas spoczynku, czyli okres od lipca do grudnia. Jeśli roślina nie zostanie odstawiona na czas spoczynku, to ponownie nie zakwitnie. W czasie spoczynku roślina nie powinna być podlewana, a temperatura pomieszczenia powinna oscylować między 10 a 12 C°.

Źródło zdjęcia: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*