W jaki sposób uprawiać warzywa na swoim balkonie? Poznaj skuteczne sposoby na to, aby cieszyć się z najwyższej jakości upraw. Jak się okazuje, samodzielna uprawa warzywa na balkonie wcale nie jest tak bardzo skomplikowana!
Jeśli chcesz cieszyć się warzywami z własnej hodowli, konieczne jest dobranie odpowiednich roślin. W ten sposób możesz zadbać o ich stopniowe dojrzewanie. Oprócz tego niezbędne jest znalezienie informacji na temat tego, w jaki sposób oddziałują na siebie poszczególne gatunki.
Oddziaływanie międzygatunkowe nazywamy allelopatią. Uwzględniając ją w naszym planie upraw, możemy zapewnić optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Wiedza na temat roślin umożliwi nam też zadbanie o odpowiednie stanowisko i podłoże, staranne dobranie pojemników, a także prawidłowe podlewanie i nawożenie roślin.
Musimy zdawać sobie sprawę, balkon to bardzo specyficzne miejsce do uprawy roślin. Dlatego nie nadają się na niego warzywa, które do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują dużo przestrzeni. Tego typu warzywami jest między innymi kapusta lub dynia.
Oprócz tego niezbyt dobrym pomysłem są warzywa na balkon, których system korzeniowy jest rozbudowany. Są to między innymi marchewki, pietruszka, buraki. Nie powinniśmy wybierać również tych gatunków, które wymagają dużej powierzchni uprawnej. Mowa o takich warzywach, jak ziemniaki, szparagi i szpinak.
Wiemy już, jakich warzyw nie uprawiać. A które z gatunków mogą się sprawdzić? W pojemnikach z powodzeniem możemy uprawiać takie warzywa na balkonie jak:
Świetnym rozwiązaniem na balkon są również truskawki pnące i wszelkiego rodzaju zioła. W ten sposób możemy zadbać o różnorodność gatunków, a także dobrać rośliny, które będą dojrzewały stopniowo.
Niektóre z warzyw możemy uprawiać również przez cały okres wegetacyjny – wystarczy tylko zadbać o to, aby co około 2-4 tygodnie wysiać do wybranych pojemników nowe nasiona. Do takich gatunków należą sałata, rzodkiewka, koperek i szczypiorek. Inne z warzyw owocują stopniowo, ale dopiero w okresie późnego lata. Są to między innymi papryka i pomidory.
W większości przypadków gatunki, które z powodzeniem możesz uprawiać na balkonie, to gatunki światłolubne. Po zapewnieniu im odpowiedniego poziomu nasłonecznienia, rośliny te mogą kwitnąć obficie i wydawać różnorodne owoce. Jednak w momencie, kiedy słońce grzeje zbyt mocno, rośliny mogą być narażone na poparzenia i usychanie. Dlatego w przypadku upalnego lata warto zastosować systematyczne cieniowanie.
Warzywa uprawiane na balkonie powinny być osłonięte od wiatru. W ten sposób zadbamy o to, aby silne podmuchy nie połamały ich kruchych łodyg.
Jeśli zdecydujemy się na posadzenie roślin na tarasie lub balkonie od strony północnej, musimy liczyć się z tym, że będą one miały ograniczony dostęp do światła. Słońce w tych miejscach pojawia się tylko wczesnym rankiem i późnym popołudniem. W ciągu dnia rośliny będą mogły cieszyć się z równomiernego rozproszenia światła.
Wystawa północna pozwala na zapewnienie wyrównanej temperatury i ograniczenie niebezpieczeństwa związanego z przegrzaniem lub uszkodzeniem korzeni. Nieocenioną zaletą jest fakt, że w tej sytuacji ziemia wolniej traci wilgoć, przez co możemy rzadziej podlewać rośliny.
W trakcie wybierania odpowiedniego podłoża do warzyw na balkon, najlepiej wykorzystać to do roślin balkonowych lub ziemię do uprawy warzyw. Tego rodzaju mieszanki są żyzne, bogate w składniki pokarmowe i próchnicę. Ziemia do roślin balkonowych charakteryzuje się odpowiednią lekkością i pulchnością, możliwe jest jej zakupienie w każdym sklepie ogrodniczym.