Uprawa agrestu we własnym ogrodzie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Agrest jest krzewem owocowym średniej wielkości, dorastającym do około 1,5 m wysokości. Sadzonki agrestu najlepiej sadzić w ogrodzie jesienią lub wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Niegdyś agrest był bardzo popularny i często spotykany w naszych ogrodach. Z pewnością warto uwzględnić tę roślinę podczas planowania swojej przestrzeni zielonej wokół domu, gdyż owoce agrestu są nie tylko smaczne, ale też mają wiele wartościowych witamin i substancji odżywczych, a także nadają się na przetwory. 

Dlaczego warto wybrać sadzonki agrestu do swojego ogrodu? 

Owoce agrestu są bogate w witaminę C, posiadają też szereg witamin z grupy B, a także takie pierwiastki jak magnez, kwas foliowy, potas, fosfor czy żelazo. Są to owoce zdrowe i niskokaloryczne- spokojnie może włączyć je do swojej diety nawet osoba, która się odchudza. Agrest obniża również ciśnienie krwi i pomaga w walce z cholesterolem. Jeśli chodzi o sadzonki agrestu, do dyspozycji mamy różne odmiany. Roślina ta może mieć owoce w kolorze tradycyjnie zielonym, ale i czerwonym lub żółtym. Do wyboru jest też forma takiego krzewu- może to być jego wersja tradycyjna lub szczepiona na pniu. Jak się okazuje- krzew agrestu może mieć też być ozdobą naszego ogrodu.

Co warto wiedzieć o uprawie agrestu? 

Decydując się na sadzonki agrestu jesienią mamy tak naprawdę największe szanse na to, aby krzew się przyjął. Dodatkowo, roślina będzie miała czas na rozbudowę bryły korzeniowej, co sprawi, że szybciej będzie się rozrastać. Na pierwsze owoce zazwyczaj trzeba poczekać około 3 lata. Krzew nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale zdecydowanie woli stanowiska osłonięte od mocnego wiatru. 

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który poprawia plonowanie krzewu jest coroczne przycinanie pędów agrestu. Dzięki temu roślina będzie się też lepiej rozrastać- cięcie działa stymulująco na jej rozwój. Usuwa się też starsze pędy. W okresie wegetacyjnym nie można zapominać o nawożeniu krzewu- doskonałym rozwiązaniem będą nawozy naturalne. Największym zagrożeniem dla krzewów agrestu są choroby grzybowe. 

Ciekawe odmiany 

  • Jedną z ciekawszych odmian jest agrest „Rzeszowski” dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. Bardzo dobrze i obficie plonuje, a owoce nie mają szczecinek. Sam krzew bardzo silnie przyrasta i stosunkowo szybko jest w stanie osiągnąć wielkość docelową. 
  • „Biały Triumf” oraz „Czerwony Triumf” to odmiany, które są w szczególności polecane na przetwory. Z owoców tych sadzonek agrestu można wykonywać przetwory o gęstej konsystencji ze względu na fakt, że są one bardzo jędrne i mięsiste. 

Fot. Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*