Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Praktyczne rozwiązania w łazience to podstawa. Dobrze przemyślany wybór sprzętów i sanitariów będzie miał decydujący wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia. To decyzja na lata, dlatego aranżacja łazienki musi opierać się na wyposażeniu jak najlepiej dopasowanym do potrzeb użytkownika. Dla wielu osób jednym z najważniejszych elementów funkcjonalnej łazienki jest prysznic. Producenci oferują m.in. kabinę prysznicową typu walk-in oraz bez brodzika. Która z nich będzie praktyczniejsza? Sprawdź!
Prysznic typu walk-in z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Użytkownicy doceniają go za praktyczność oraz oryginalny styl. Jest to kabina otwarta – pozbawiona drzwi i progu, a wejście do niej jest zazwyczaj szerokie. Typ szkła, z którego wykonane są ścianki, nie jest bez znaczenia, biorąc pod uwagę praktyczne aspekty jego użytkowania. Rekomendowana, bezpieczna grubość to 8 mm. Dzięki temu ścianka ma większą odporność na stłuczenie i zarysowania. Popularne są m.in. prysznice tylko z trzema ścianami, z czego jedna jest szklana, a dwie pozostałe murowane. Tego rodzaju kabiny są wygodne i mają minimalistyczny charakter.
Jak to możliwe, że podczas mycia woda nie wylewa się na środek łazienki? To zasługa odpowiednio zaprojektowanej podłogi w kabinie. Musi mieć właściwy spadek, aby woda spływała wprost do odpływu liniowego montowanego w ścianie tuż przy podłodze lub bezpośrednio w posadzce.
Dużą zaletą kabiny walk-in jest łatwość utrzymania jej w czystości ze względu na brak brodzika i progu – dodatkowych miejsc, w których gromadzi się brud. Tylko jedna szklana ściana to także mniej czyszczenia. Warto wybrać taką, która ma powłokę hydrofobową. Dzięki niej krople wody nie utrzymują się na powierzchni szkła, dlatego nie powstaje trudny do usunięcia osad.
Pozornie te dwa rodzaje kabin prysznicowych mogą wydawać się identyczne. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Podstawową jest fakt, że kabina prysznicowa bez brodzika nie zapewnia swobodnego, niczym nieograniczonego dostępu pod prysznic. Przestrzeń w niej jest zamknięta i ograniczona drzwiami przesuwanymi lub uchylnymi. Pierwsze poruszają się na prowadnicach i świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Natomiast drzwi uchylne zazwyczaj otwierają się na zewnątrz i działają w oparciu o standardowe zawiasy. Oba rozwiązania są łatwe i szybkie w montażu.
Kabina prysznicowa bez brodzika, z odpowiednio dobranymi drzwiami, to świetny element dekoracyjny. Ogromny wybór drzwiczek stwarza dodatkowe możliwości dopełnienia aranżacji. Uchwyty, klamki czy kolor profilu – warto pomyśleć także o tych detalach, wybierając prysznic.
Kabina prysznicowa bez brodzika, ale z drzwiami, jest łatwiejsza do rozplanowania w pomieszczeniu. Można ją umieścić właściwie w dowolnym miejscu w łazience. Natomiast konstrukcja kabiny walk-in w dużej mierze definiuje jej położenie – zawsze wykorzystuje ścianę lub róg.
Każdy domownik będzie miał inną wizję praktycznej łazienki. Dla jednych kabina prysznicowa bez brodzika będzie lepszym rozwiązaniem, ze względu na zamkniętą przestrzeń. Inni natomiast będą skłaniali się ku większej swobodzie ruchu, jaki zapewnia prysznic walk-in. To, co łączy oba warianty, to brak progów. Jest to duży komfort m.in. dla osób starszych oraz z ograniczoną sprawnością ruchową. Poza tym oba typy kabin świetnie wykorzystują przestrzeń trudną do zaaranżowania. Zarówno kabina prysznicowa bez brodzika, jak i walk-in, dobrze wykorzystuje przestrzeń trudną do zaaranżowania. Pomieszczenie trzeba jednak przystosować do wybranej kabiny już na etapie projektowania, szczególnie jeśli chodzi o spadek podłogi pod prysznicem typu walk-in.
Na którą opcję warto się zdecydować? To zależy od wielu czynników, zwłaszcza od kształtu i rozmiarów pomieszczenia, choć ważne są także osobiste preferencje. Zarówno kabina prysznicowa bez brodzika, jak i walk-in – mają wiele zalet, ale też wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto dobrze przeanalizować swoje potrzeby oraz możliwości aranżacyjne pomieszczenia.
Fot.: materiał prasowy Klienta.