Podstawowe informacje o przekaźnikach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Bawisz się elektroniką? Lubisz fizyczne zagadnienia i hobbystycznie budujesz własne obwody? A może chcesz na własną rękę poprawić elektrykę Twojego samochodu? Przekaźniki elektromagnetyczne to z pewnością temat, który powinieneś zgłębić, jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”.

Czym są przekaźniki elektromagnetyczne?

Przekaźnik elektromagnetyczny to tak naprawdę rodzaj przełącznika. Jest uruchamiany przy użyciu pola magnetycznego. Pole magnetyczne wytwarzane jest przez elektromagnes (stąd zresztą nazwa). Korzystając z przekaźnika możesz zamknąć lub rozewrzeć jeden obwód elektryczny. W ten sposób przekaźniki zapewniają optymalny przepływ prądu z akumulatora do odbiornika. Nazwa „akumulator” z pewnością kojarzy Ci się z samochodem i jest to poprawna konotacja, bo przekaźniki najczęściej używane są właśnie do zapewniania prawdiłowego funkcjonowania elektroniki samochodowej: kierunkowskazów, świateł mijania, świateł drogowych oraz świateł przeciwmgłowych. Ale to nie jedyne zastosowanie przekaźników! Są wykorzystywane do sterowania oświetleniem, natężeniem prądu, napięciem, ciśnieniem czy temperaturą. Można więc wykorzystać je (i z powodzeniem się to robi) na przykład do kontrolowania sygnalizacji świetlnej, wiatraków, wind, systemów wentylacji, ruchomych schodów oraz systemów ogrzewania.

Budowa przekaźnika

Przeciętny przekaźnik elektromagnetyczny składa się z dwóch obwodów. Pierwszy z nich to obwód sterujący, zawierający cewkę indukcyjną (zasilaną napięciem stałym lub przemiennym). Drugi to obwód sterowany. Tworzą go styki robocze w różnej konfiguracji (na przykład pojedynczy styk przełączany SPDT albo podwójny styk przełączany DPDT). W związku ze stanem styków możesz spotkać się z dwoma oznaczeniami. NO będzie oznaczać styki rozwarte w stanie beznapięciowym, a NC – styki zamknięte.

Jeśli interesuje Cię zakup przekaźnika, możesz skorzystać z oferty sklepu hazbi, dostępnej na: https://hazbi.com/pl/przekazniki. Warto przy tym jednak orientować się, jaka jest zasada działania przekaźników. Pomoże Ci to w ocenie zakupowanego sprzętu. Najprościej rzecz ujmując, przekaźniki podają napięcie zasilania na cewkę obwodu sterującego. Ten proces prowadzi do zwiększenia napięcia, pod jakim znajduje się cewka, w efekcie czego indukowane zostaje pole magnetyczne. Proces wzmacnia ferromagnetyczny rdzeń owinięty uzwojeniem cewki. Dochodzi do przyciągania kotwicy, mechanicznego sprzężenia jej ze stykami obwodu sterowanego i zmiana położenia tych styków. W momencie, w którym cewka przekaźnika zostanie wyłączona spod napięcia, sprężyny odciągną kotwicę w położenie spoczynkowe.

Fot. PawinG/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*