Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu? Są na to sposoby

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W Twoim mieszkaniu unosi się uciążliwy, przykry zapach? Goście wkrótce przychodzą, a Ty nie masz pomysłu, jak się go pozbyć? Śpieszymy z pomocą.

Spróbuj zlokalizować powód

Przed przystąpieniem do usunięcia nieprzyjemnego zapachu trzeba go jak najdokładniej zlokalizować. Podejmowane kroki będą zależeć od jego rodzaju i pochodzenia. Jeśli trudno jest Ci określić źródło przykrego zapachu, spróbuj na chwilę zabrać rzeczy z półek i sprawdzić dawno niesprzątane zakamarki. Może też się okazać, że problem jest „na wierzchu” – wilgoć, stare i brudne tkaniny oraz tapicerki potrafią nieprzyjemnie pachnieć.

Jak szybko usunąć przykry zapach?

Wyposaż swój odkurzacz

Wygodnym sposobem na usunięcie przykrej woni, lub przynajmniej jej doraźne ukrycie, jest umieszczenie w odkurzaczu specjalnego zapachu. Rozprowadzi on piękną woń po każdej oczyszczonej powierzchni, odświeżając tym samym całe pomieszczenie. Pamiętaj, że regularne czyszczenie podłóg, dywanów i tapicerki jest podstawowym krokiem do zapobiegania przykrym zapachom.

Wywietrz pomieszczenie

Kolejnym, standardowym ale bardzo ważnym, krokiem jest wietrzenie. Pomoże pozbyć się ciężkiego, zawiesistego zapachu.

Gruntowne wietrzenie wymaga zrobienia przeciągu. Wystarczy otworzyć kilka okien na całą szerokość. Można zrobić to nawet w mroźny dzień, ale trzeba uważać, by się nie przeziębić. Świeże powietrze pozwoli pozbyć się chociażby aromatu dymu papierosowego oraz zapachu po obiedzie. Jeśli to nie pomoże, a regularnie masz problem z zalegającą przykrą wonią, możesz też dokupić oczyszczacz powietrza. Dzięki niemu pozbędziesz się złego zapachu i będziesz mógł oddychać świeższym powietrzem bez konieczności częstego otwierania okien.

Zwróć na to uwagę w kuchni i łazience

Kuchnia jest częstym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Dobrze jest wyrobić nawyk korzystania wentylatora wyciągowego w okapie podczas każdego gotowania, które niesie ze sobą wiele silnych woni. Dodatkowo należy pamiętać o jak najczęstszym myciu blatu, kuchenki i kosza na śmieci. Te miejsca są szczególnie narażone na zaleganie resztek po jedzeniu i rozwój bakterii.

Jeśli zaś chodzi o łazienkę, Twoim głównym wrogiem jest panująca w niej wilgoć. Tutaj też należy zadbać o regularną wentylację. Staraj się uchylać drzwi po każdej kąpieli oraz szeroko otwierać wywietrznik. Długie utrzymywanie się wysokiej wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni, która może być źródłem nieprzyjemnego zapachu oraz jest niebezpieczna dla zdrowia. Dbaj też o czystość toalety, gdyż to wokół niej zbiera się większość bakterii.

Pamiętaj o regularności

Jeszcze raz należy podkreślić, jak ważna jest regularność. Częste czyszczenie blatów, podłóg i zlewu, nawet wodą z mydłem lub innym delikatnym środkiem, pozwoli Ci uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemnych zapachów. Nieco silniejszym, ale wciąż nieinwazyjnym sposobem mycia jest korzystanie z mieszaniny octu, wody i kilku kropel cytryny. Pozwala ona usunąć kamień i bakterie, a jednocześnie nadaje powierzchniom świeży zapach.

Ważne jest też regularne odkurzanie. Polecamy również otwierać okna przynajmniej raz dziennie na kilkanaście minut. Dodatkowo warto jest prać co jakiś czas pościel, zasłony i dywany.

Zdj. główne: petr sidorov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*