Artykuł sponsorowany
Zdrowy styl życia, na który składają się m.in.: właściwe odżywianie, regularny sen i aktywność fizyczna, przynosi wiele korzyści. Dzięki niemu można nie tylko stracić zbędne kilogramy i zyskać energię do działania, ale również uregulować ciśnienie krwi, obniżyć ryzyko wystąpienia wielu chorób i zwiększyć odporność organizmu. Przekonaj się, że zdrowa żywność może być smaczna i wprowadź ją do swojej codziennej diety.
Prawidłowe, racjonalne odżywianie pozwoli Ci cieszyć się dobrym samopoczuciem. To z pożywienia ciało czerpie energię do codziennego funkcjonowania, dlatego warto zadbać o jego jak najwyższą jakość. Spożywanie wysoko przetworzonych produktów z dużą zawartością soli, cukrów i tłuszczów może prowadzić m.in. do otyłości i cukrzycy typu 2. Ważne jest także zachowanie równowagi energetycznej poprzez dbanie o odpowiedni bilans kaloryczny. Zarówno zbyt mała ilość kalorii w diecie, jak i ich nadmiar, mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Wprowadź do diety owoce i warzywa, które są bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik. Dla zdrowia postaraj się zamienić przetworzone produkty zbożowe, takie jak biały chleb, na pełnoziarniste pieczywo z dodatkiem chociażby pestek dyni czy słonecznika. Dietetycy polecają także ograniczenie spożycia mięsa – zwłaszcza czerwonego i tanich, paczkowanych wyrobów mięsnych z supermarketu.
Mięso z marketu możesz zastąpić rybami, doskonałym źródłem białka są także rośliny strączkowe, nasiona i orzechy. Warto wyłączyć z diety nadmiar soli, słodzonych napojów oraz mocno przetworzonych słodyczy ze sklepu.
Dobrze ograniczyć również smażenie na rzecz duszenia na parze bądź pieczenia. Jeśli jednak potrzebujemy coś usmażyć, lepiej to zrobić na maśle klarowanym lub oliwie z oliwek niż margarynie. Dietę powinny uzupełniać tłuszcze pochodzenia roślinnego – to jest oliwa, olej rzepakowy, słonecznikowy, nasiona, pestki i orzechy. Tłuszcze roślinne są zdrowsze, ponieważ zawierają mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Dobrze zbilansowana dieta nie musi oznaczać wyrzeczeń. Jeśli chcesz zastąpić słodkie i słone przekąski, wybierz do tego orzechy, owoce suszone, surowe warzywa krojone w słupki czy chipsy z pieczonych warzyw. Często polecane dla regulacji ciśnienia i pracy nerek są suszone morele. Zawierają sporo żelaza, wapnia, fosforu, błonnika i witaminy A, a także wpływają pozytywnie na trawienie. Sprawdzą się w szczególności dla osób cierpiących na nadkwasowość i zgagę.
W roli przekąski warto jeść również rodzynki, które są bogate w duże ilości antyoksydantów o działaniu przeciwnowotworowym. Osoby odchudzające się powinny sięgać po suszone śliwki – bogate w błonnik, pełne witamin, a do tego pomagające obniżyć poziom cholesterolu, poprawić pracę serca i proces trawienia.
Nie należy także zapomnieć o orzechach, które są źródłem białka, roślinnego, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Orzechy wspomagają funkcje poznawcze, mogą przyczyniać się do opóźnienia rozwoju i progresji cukrzycy typu 2, a także wpływać pozytywnie na naczynia krwionośne. Spożywanie orzechów włoskich może obniżyć ryzyko chorób serca.Dosładzane soki lepiej zastąpić wodą. Jeśli jednak szukasz napoju, który doda Ci energii przez długi czas, to warto spróbować brazylijskiej, argentyńskiej czy paragwajskiej herbaty yerba mate. Działa ona stymulująco na układ trawienny, jest źródłem wielu witamin z grupy B i wspomaga proces odchudzania.
Zdj. główne: Chantal Garnier/unsplash.com