Łagodzą m.in. demencję, problemy ze stawami i wykazują działanie przeciwzapalne. Dowiedz się, jakie rośliny wykazują działanie lecznicze.
Rynek farmaceutyczny ciągnie rośnie w siłę. Okazuje się jednak, że wciąż jest wielu zwolenników leczenia naturalnymi sposobami. Rośliny często wykazują bowiem wyjątkowe działanie, a przy tym są mniej inwazyjne. Oferują szereg leczniczych właściwości, które zostały potwierdzone badaniami.
Mimo to zachęcamy do korzystania z nich po konsultacji z lekarzem. Choć wymienione niżej rośliny z reguły nie wykazują niepożądanych działań, warto jest upewnić się, czy nie będą wchodziły w konflikt z przyjmowanymi przez Ciebie lekami.
Jest jedną z najstarszych roślin związanych z medycyną niekonwencjonalną. Znana jest przede wszystkim w Chinach. Jej liście używane są do tworzenia kapsułek, tabletek i ekstraktów. Miłorząb uznaje się za niezawodną roślinę przy poprawianiu kondycji mózgu. Badania mówią, że może spowolnić spadek zdolności poznawczych w demencji i chorobie Alzheimera. Oprócz tego wymienia się jego dobry wpływ na zdrowie oczu i gojenie się kości. Można przyjmować go w formie naparu z pokruszonych liści, zalanych wrzącą wodą.
Jest u nas znana i ceniona przede wszystkim w kuchni. Okazuje się jednak, że ta jaskrawo-pomarańczowa roślina wykazuje także właściwości antynowotworowe i może zapobiegać mutacjom DNA. Jako środek przeciwzapalny poleca się przyjmować ją w formie suplementu, a także stosować miejscowo u osób z zapaleniem stawów, które chcą złagodzić dolegliwości. Mówi się także, że ten bogaty w antyoksydanty dodatek do potraw wykazuje obiecujące działanie w leczeniu różnych chorób dermatologicznych. Trzeba jednak uważać z jego dawkowaniem, gdyż długotrwałe stosowanie kurkumy może powodować problemy żołądkowe.
Przyjmuje się, że olej z wiesiołka może łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i choroby skóry, takie jak egzema. Niektóre badania wykazały, że ma właściwości przeciwzapalne. Wiadomo, że pomaga przy atopowym zapaleniu skóry i neuropatii cukrzycowej.
Wspomina się o nim także w kontekście poprawy samopoczucia pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Wciąż trwają badania nad jego kolejnymi możliwościami w medycynie. Należy jednak wspomnieć, że może on wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, więc przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się konsultację z lekarzem.
Podobnie jak wiesiołek, mogą być przyjmowane w postaci oleju. Są jednym z najbezpieczniejszych roślinnych suplementów diety. Ceni się je przede wszystkim za działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Nasiona lnu wymienia się jako potencjalną pomoc w zapobieganiu rakowi okrężnicy. Poleca się je także osobom z nadciśnieniem oraz zmagającym się z otyłością. Jeśli chodzi zaś o przyjmowanie, dobrym pomysłem jest dodawanie ich do owsianek i koktajli. Spotyka się je również jako dodatek do chlebów oraz sałatek. Dostępne są także w postaci tabletek i oleju w kapsułkach.
Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com