Przed zakończeniem sezonu dobrze jest wykonać kilka kluczowych prac w ogrodzie. Pozwolą one uniknąć trudności wiosną oraz zapewnią bezproblemowe zimowanie.
Podczas porządkowania ogrodu nie można zapominać o jego koszeniu, choć jesienią można robić to nieco rzadziej niż zwykle. Przyjmuje się, że wystarczy wtedy kontrolować wysokość trawy do kilku razy w miesiącu. Zaleca się jednak, aby ostatnie skracanie wykonać pod koniec października. Możemy spokojnie przyciąć trawnik na wysokość kilku centymetrów. Trawa nie rośnie w chłodnych okresach tak szybko, a zbyt agresywne podcięcie mogłoby na nią źle wpłynąć.
Nie zapominaj o podporach i wszelkich stelażach. Usuń z nich martwe pnącza, obumarłe łodygi i suche liście. Postaraj się usunąć ziemię i inne zabrudzenia z drewnianych elementów i pomalować je impregnatem. W okresie zimowym przechowaj je w pomieszczeniach. Dzięki temu będzie można wykorzystać je także w następnym sezonie.
Przed nadejściem zimy sprawdź stan altanek, szklarni i szop. Jeśli zajdzie potrzeba, przemaluj je środkami konserwacyjnymi. Uzupełnij ubytki i dorób niezbędne poprzeczki. Musisz mieć pewność, że konstrukcje będą wystarczająco wytrzymałe, by przetrwać zimowe nawałnice. Zwróć też uwagę na kondycję ogrodzeń.
Koniec sezonu wiąże się także z koniecznością usunięcia chwastów. Przejrzyj swoje rabaty i wyjmij z nich także obumarłe liście. Odetnij sekatorem zniszczone łodygi roślin. Dodatkowo rozsyp nieco kompostu do roślin przed zimą. Upewnij się, czy wszystkie rośliny są w dobrym stanie. Usuń naruszone i wątłe warzywa oraz owoce. Z czasem mogłyby stać się bowiem siedliskiem szkodników. Ponadto sprawdź, czy trawnik również jest oczyszczony. Jeśli zajdzie potrzeba, pozbieraj leżące liście, gałązki i obumarłe rośliny. Wszelkie zebrane pozostałości wolne od chorób wrzuć do kompostownika.
Podczas porządkowania zwróć uwagę na podcinanie. Będzie to najprostsze wczesną jesienią. Wytnij sekatorem lub piłą gałęzie pozbawione liści, które już od dłuższego czasu sprawiają wrażenie chorych. Podczas tego procesu sprawdź, czy nie potrzebują dodatkowego przerzedzania. Możesz też pobrać kilka sadzonek, które posadzisz po zimie. Ponadto zbadaj, czy na Twoich drzewach i krzewach nie występują gnilne plamy. Mogą one zwiastować bowiem potrzebę przeprowadzenia leczenia.
Przejrzyj swoje zbiorniki wodne. Usuń z nich liście i obumarłe rośliny, które mogą zanieczyścić akwen. Jeśli pobierasz z niego wodę, sprawdź czy zostały schowane wszystkie węże i pompy. Pozostawione na zimę, mogą łatwo zostać uszkodzone.
Niskie temperatury mogą zadziałać szczególnie negatywnie na młode rośliny. Nieprzystosowane do mrozów pędy potrzebują okrycia. Nadają się do tego m.in. trociny i kora. Będą one najpewniej dobrze komponować się z Twoim ogrodem, a na dodatek zapewnią przetrwanie roślin w wymagających warunkach. Uważaj jednak na zbyt chłonne materiały, które będą blokować wodę na powierzchni. Szczególnie zimą ważne jest, aby docierała ona do jak najgłębszych korzeni.
Zabezpiecz drzewa owocowe przed chorobami, opryskując je. Możesz wykorzystać do tego urządzenie ciśnieniowe, które pozwoli Ci szybko pokryć powierzchnię. Oprysk przeprowadzony od nasady pnia zapewni bezpieczeństwo od grzybów i pleśni.
Zdj. główne: Yoksel 🌿 Zok/unsplash.com