Lampiony są klimatyczne, romantyczne i tajemnicze. Niezależnie od tego, czy zasilane prawdziwym płomieniem, czy ledowym tealightem, wyróżniają się delikatną poświatą, która sprawdzi się w ogrodzie i w pomieszczeniach w domu.
Papierowe lampiony to szybka i elegancka dekoracja na imprezy okolicznościowe – np. śluby. Nietrudno je wykonać, nietrudno je ozdobić, a jeśli zaangażujesz w to najmłodszych członków rodziny, zajmiesz ich i sprawisz wiele radości z pomagania! W tym artykule podpowiadamy, jak zrobić lampiony z papieru DIY.
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem lampionów są małe, papierowe balony wypełnione gorącym powietrzem, które unosi je w górę. Źródło ciepła umieszczone jest na dnie konstrukcji, w metalowym stelażu. Tradycja ich wypuszczania z okazji przeróżnych uroczystości wywodzi się z Azji, gdzie od wieków wierzono, że gdy wznoszą się w górę, zabierają ze sobą ludzkie troski i problemy.
Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że lampion nie wznosi się w górę nieustannie, lecz w pewnym momencie zapala się i zaczyna spadać. Jego resztki lądują niczym śmieci na powierzchni ziemi, a gdy fragmenty są niedopalone, mogą nawet skutkować pożarem. Wielką popularnością lampiony szczęścia cieszą się w małych, nadbałtyckich kurortach. Warto wiedzieć, że z uwagi na zaśmiecanie środowiska, stwarzanie zagrożenia pożarowego oraz… naruszanie przepisów prawa lotniczego, za wypuszczanie lampionów szczęścia mogą grozić poważne konsekwencje.
Lampiony adwentowe to bardziej bezpieczny rodzaj lampionu, z którym również wiąże się tradycja. Dzieci chodzą na msze roratnie przed Bożym Narodzeniem z wykonanymi własnoręcznie, najlepiej z papieru, lampionami, którymi oświetlają ciemność. Część mszy, w której kościół rozświetlony jest tylko lampionami, ma przypominać przypowieść o roztropnych pannach, które czekały z lampionem na Oblubieńca.
Lampiony świetnie sprawdzają się także jako dekoracja. Najczęściej wykorzystuje się je na tarasie i balkonie – bezpieczniej rozpalać żywy ogień nie pod dachem swojego domu i na pewno nie bez nadzoru. Jeśli boisz się o ewentualne konsekwencje i nieszczęśliwe, przypadkowe zaprószenie pożaru, zamiast woskowych tealightów wykorzystuj te ledowe, imitujące naturalny płomień.
>> Zobacz też: Plakaty inspirowane naturą – 4 motywy
Najprostszy do wykonania jest lampion z papierowych torebek śniadaniowych. Są one lekko nieforemne i nieregularne, jednak pełne tajemniczego uroku. Wystarczy, że lekko prześwitujące torebki śniadaniowe ozdobisz farbami według uznania – może to być całkowita improwizacja lub poodbijane wzory. Do słoików wsadź tealighty, a słoiki do torebek. I voila!
Lampiony decoupage to również bardzo prosty sposób na efektowne ozdobienie tarasu. Wystarczy, że kupisz kilka okrągłych, papierowych lampionów, dostępnych w każdym sklepie budowlanym oraz serwetki z wyraźnym wzorem – najlepiej kwiatowym.
Najpierw papierowe osłonki musisz założyć na metalowy stelaż wg instrukcji z opakowania. Następnie z jednej (górnej) warstwy serwetki wytnij interesujący Cię wzór i przyklej go do powierzchni lampionu za pomocą kleju do decoupage. Dla lepszego efektu dekoracyjnego, możesz przywiesić wstążki na dole lampionu, które pięknie wyglądać będą podczas wietrznej pogody lub nawet delikatnych podmuchów.
Potrzebne Ci będą: zasuszone liście lub kwiaty, papier śniadaniowy lub do pieczenia, nożyczki, linijka, żelazko, taśma klejąca i nożyk do papieru.
Pierwszym krokiem jest odmierzenie i wycięcie z papieru 4 prostokątów – ważne, by dało się złożyć je w kwadrat, więc wymiary muszą być zachowane w stosunku 1:2.
Każdy z prostokątów złóż na pół, a w środek tej „saszetki” włóż zasuszony kwiat lub liść. Na czystej ściereczce przeprasuj delikatnie otrzymany panel, aby jego boki się zamknęły. Następnie 4 panele wystarczy skleić ze sobą bokami. Otrzymasz piękny, kwadratowy lampion z papieru, ozdobiony naturalnymi motywami. Wystarczy wsadzić świeczkę do środka i cieszyć się nim letnimi wieczorami.