Czy można hodować miętę na balkonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz uprawiać miętę na balkonie? To żaden problem. Musisz tylko zadbać o zapewnienie jej odpowiedniego miejsca do wzrostu oraz pozostałych warunków, które pozwolą na stworzenie wyjątkowej rośliny. 

Mięta na balkonie

Miętę z powodzeniem można uprawiać w doniczce na swoim balkonie. Wiele osób wie jednak, w jaki sposób zadbać o roślinę ani jakie warunki jej zapewnić. Pierwszym krokiem do skutecznej uprawy jest znalezienie informacji na temat uprawy ziół w domowych warunkach. 

Nie bez powodu początkujący decydują się na uprawę mięty pieprzowej. Jej sadzenie można zaplanować zarówno w skrzynkach balkonowych, wiszących pojemnikach, jak również wszelkiego rodzaju doniczkach wolnostojących.

W jaki sposób uprawiać miętę na balkonie? 

Chociaż wiele osób wybiera miętę w wyhodowanej już formie, nic nie stoi na przeszkodzie,  aby założyć jej hodowlę na swoim balkonie lub parapecie. Wówczas najlepiej, jeśli wybierzemy wykształconą sadzonkę, co pozwoli nam na uprawę mięty przez cały sezon.

Oprócz tego gatunek ten jest możliwy do rozmnażania z nasion. Miętę wysiewa się w skrzynkach umieszczonych w ciepłym pomieszczeniu na początku wiosny. W przypadku zainteresowania uprawą wieloletnią warto pamiętać o tym, że nadziemna część rośliny obumiera jeszcze przed zimą. Nowe pędy pojawią się dopiero następnej wiosny. W okresie zimowym należy przechowywać donicę w chłodnym, ale jasnym pomieszczeniu, a podlewanie ograniczyć, jednak nie zaprzestawać go całkowicie.

Wymagania i pielęgnacja uprawiania mięty na balkonie 

Planujesz uprawiać miętę na swoim balkonie? Doskonały pomysł! Na początek poznaj jej wymagania odnośnie miejsca i pielęgnacji.

Mięta uwielbia półcień, dlatego jej uprawa z powodzeniem sprawdzi się na balkonach północnych, wschodnich, a także zachodnich. Jeśli mają do czynienia z rażącym słońcem, liście mięty będą ulegały szybkiemu poparzeniu, a nawet obumieraniu przy nadmiernym, codziennym podlewaniu.

W przypadku zakupienia podłoża, na przykład ziemi ogrodowej, należy wymieszać je z dodatkiem piasku lub gliny. Na dnie donic należy ułożyć warstwę drenażową. W ten sposób możemy zapobiec gniciu korzeni. Doniczki powinny mieć otwory na spodzie. Roślinę hodowaną na balkonie należy podlewać regularnie, co pozwoli na uniknięcie przesuszenia się bryły korzeniowej.

Dodatkowe zasady uprawiania mięty 

  1. Podłoże powinno być stale wilgotne. Niemniej jednak mięta nie lubi być zalewana. 
  2. Nawożenie w uprawie przez jeden sezon nie jest konieczne, w szczególności, kiedy roślina została posadzona na podłożu torfowym. Jeśli zamierzamy dokarmiać roślinę, dawki nawozu powinny być mocno rozcieńczone. 
  3. Wśród zabiegów pielęgnacyjnych najważniejsze jest systematyczne uszczykiwanie pędów mięty, co powoduje rozkrzewienie rośliny, i usuwanie kwiatostanów, które się pojawiają.
  4. Mięta kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty mięty układają się w kwiatostany, które tworzą się na szczytach pędów. Aby zebrać dla siebie zapas suszonej mięty, pierwszy zbiór należy przeprowadzić tuż przed kwitnieniem. Następnie pędy należy przyciąć nad pierwszą lub drugą warstwą liści.
  5. Podczas sezonu można przeprowadzić od 2 do 3 zbiorów. Należy jednak pamiętać, aby ostatni z nich nie był wykonany później niż w sierpniu, inaczej zimowanie rośliny nie będzie optymalne. 

Gotowy na hodowanie mięty na balkonie? Mamy nadzieję, że tak!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*