Nie raz pewnie słyszałeś stwierdzenie: po co wyrzucać jedzenie, jak można dać psu resztki. Dlaczego nie należy dawać psu ludzkich potraw? Co należy dawać mu do jedzenia?
Resztki jedzenia smakują psu, bo są bardzo dobrze przyprawione. Sól i cukier działają uzależniająco – szacuje się, że pies uzależnia się od ludzkiego jedzenia 10 razy szybciej niż człowiek od cukru. Jeśli będzie często otrzymywał resztki, to szybko się od nich uzależni i już nie będzie chciał jeść swojej karmy. To z natury łakome zwierzęta, jeśli coś im smakuje, to są w stanie zjeść tego bardzo dużo, nawet niezdrowego jedzenia.
W ludzkim jedzeniu znajdują się składniki, które mogą zaszkodzić psu. Jest to m.in. sól i cukier. Obie substancje znajdują się w prawie każdym produkcie spożywczym. Sól szkodzi psu na nerki. Spożywanie cukru przez psy może doprowadzić do nadwagi oraz poważnych zmian grzybiczych w układzie pokarmowym. Powoduje on rozregulowanie trzustki, co może doprowadzić do cukrzycy.
Kolejnym negatywnym skutkiem spożywania ludzkiego jedzenia przez psy jest to, że staną się one wybredne i będą stale domagać się ludzkiego jedzenia, którego nie powinny jeść.
Jeśli nie chcesz podawać psu gotowego jedzenia, to możesz mu samodzielnie je przyrządzać. Jednak gotując, musisz pamiętać, aby był to w pełni zbilansowany posiłek. W jedzeniu dla psa powinno znaleźć się chude mięso, węglowodany (ryż lub bataty, w sklepach zoologicznych można zakupić również makaron dla psa) oraz witaminy (warzywa). Do jedzenia można również dodać odrobinę oleju roślinnego, który wspomaga przyswajanie niektórych witamin.
Zdjęcie główne: pexels.com/Helena Lopes