Co robić w lipcu w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lipiec to jeden z najbardziej upalnych miesięcy w roku. Utrzymujące się wysokie temperatury i ostre słońce sprawiają, że w ogrodzie należy pamiętać o regularnym nawadnianiu. I nie tylko!

Lipiec obfituje w świeże owoce i kwitnące kwiaty. Jednak podziwianie efektów całorocznej pracy to nie jedyne zadanie, jakie czeka każdego ogrodnika. W lipcu należy dbać o rośliny tak samo, jak w każdym innym miesiącu – nawozić, plewić, podlewać. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny, które zagrożone są szkodnikami, takie jak np. róże. Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem, na pewno z chęcią dowiesz się, co należy zrobić w ogrodzie w tym miesiącu! 

Byliny, kwiaty jednoroczne, dwuletnie i cebulowe

Lipiec to miesiąc, w którym trzeba myśleć o przyszłości. Cebule kwiatów wykop z gruntu (po wyschnięciu liści), wyeliminuj uszkodzone i te ze szkodnikami, a następnie rozłóż w suchym miejscu, gdzie przeczekają do jesieni. We wrześniu możesz wkopać je do gruntu z powrotem, by na wiosnę zachwycały kwiatami.

W lipcu warto także monitorować wzrost roślin i dokonywać niezbędnych cięć. Byliny należy pozbawić przekwitniętych kwiatostanów, a następnie skrócić pędy, pozostawiając tylko te tegoroczne – dzięki temu mogą zakwitnąć na nowo. Pomoże to zwłaszcza różom. Jeśli twoje rośliny pnące (jak glicynia czy milin) ekspansywnie się rozrastają, warto skrócić ich pędy. Możesz także wykonać cięcia żywopłotów. 

Rośliny stale potrzebują nawadniania oraz nawożenia. W lipcu warto wzmacniać zarówno krzewy w ogrodzie, jak i rośliny doniczkowe na tarasach i balkonach. Roślinom przyda się wzmocnienie w postaci środków zawierających azot. A jeśli niektóre krzewy mocno kwitną lub rozrastają się, zadbaj o odpowiednie ich podparcie. 

Ochrona przed szkodnikami 

Szczególną uwagę należy zwracać na wszystkie objawy działalności szkodników – zarówno w sadzie, w ogrodzie warzywnym, jak i krzewach kwitnących. Zwalczać należy także wszelkie choroby grzybowe.

Jeśli w poprzednim roku zmagałeś się z brunatną zgnilizną, pamiętaj, aby w połowie lipca wykonać opryski przeciwko niej. Musisz także regularnie zrywać zarażone owoce. Koniecznie obserwuj także swój ogród warzywny – na początku lipca dyniowate może zaatakować mączniak, a ziemniaki i pomidory zaraza ziemniaczana. Może pojawić się także nieproszony gość, stonka ziemniaczana.

W lipcu narażone są także róże, które stanowią łatwy łup mszyc. Mogą pojawiać się na krzewach co roku, gdyż wyjątkowo upodobały sobie ten gatunek. Mszyce wysysają soki, przez co deformują pąki i uniemożliwiają ich rozkwitanie. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych oprysków, spróbuj wyciągu z czarnego bzu, pokrzywy lub cebuli. Działają także opryski z wody i płynu do naczyń (łyżeczka na litr).

Ogródek warzywny i sad

Lipiec to czas zbiorów. Owocują krzewy truskawek, drzewka morelowe, czereśnie i wiśnie. Po zebraniu owoców pestkowych można dokonać cięcia drzew. Krzewy, które wyjątkowo mocno owocują w danym roku, należy podeprzeć drewnianymi palikami, aby gałęzie nie złamały się pod ciężarem plonów. 

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to ostatni dzwonek, by wysiewać warzywa owocujące jesienią – jak np. fasolka czy rzodkiewka.

Zdjęcie główne: Jill Wellington/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*