Co można kompostować?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Masz kompostownik w swoim ogrodzie? Aby był bezpieczny w stosowaniu i mógł służyć jako miejsce do powstawania naturalnego nawozu, trzeba wybrać odpowiednie składniki, a także wiedzieć, co można do niego wyrzucać. Sprawdź co można kompostować!

Resztki kuchenne

Kompostownik często kojarzy nam się z odpadkami kuchennymi, czyli obierkami warzyw i owoców, a także fusów po kawie czy herbacie. Oczywiście, można je wyrzucać, ale trzeba to robić rozsądnie. Do kompostownika nie można wyrzucać składników, które miały styczność z mięsem, np. gotowały się razem w wywarze. Mikroorganizmy, które się w nich znajdują, mogą przedostać się do kompostownika, a co za tym idzie – pojawi się nieprzyjemny zapach, a nawet szkodniki.

To samo dotyczy także odpadów kuchennych, które są pochodzenia zwierzęcego, np. mięsa, całych jajek oraz nabiału. Możesz jednak wrzucić same skorupki.

Liście i resztki roślin

Co można kompostować? Najpopularniejsze składniki, które się tam znajdują to liście, które opadły z drzew i krzewów. Warto jednak zaznaczyć, że wolno rozkładające się resztki roślin, powinny być składowane w osobnym miejscu. Innym razem, mogą mieć negatywny wpływ na inne składniki w kompostowniku.

Do kompostownika możesz swobodnie wyrzucać także skoszoną trawę, która szybko się rozkłada. To jeden z cenniejszych składników. Po przekwitnięciu kwiatów i roślin, bez problemu umieścisz w kompostowniku także inne resztki roślin. Zwróć uwagę na to, aby wyrzucone do kompostownika chwasty nie miały nasion.

Uwaga!

Nie wyrzucaj do kompostownika roślin ozdobnych oraz warzyw, które mają jakiekolwiek objawy chorobowe. Źle to wpłynie na rozwój składników, które potem możesz wykorzystać jako naturalny nawóz.

Owoce

Oprócz liści z krzewów owocowych, możesz też wyrzucić resztki owoców – pestki, obierki, pozostałości. Dobrze wpłyną one na całą resztę.

Popiół drzewny

Jeśli masz niewielką ilość popiołu drzewnego, także warto go umieścić jako odpad w kompostowniku. Doskonale nadaje się do nawożenia roślin ogrodowych, ze względu na wapń, magnez i inne mikroelementy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*