W 2017 roku weszło w życie rozporządzenie dotyczące segregacji odpadów. Już od tego czasu obowiązuje rozkład odpadów na pięć sekcji: metale, tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady mieszane i biodegradowalne.
Zastanawiasz się, jak segregować odpady, dostosowując się do nowych wytycznych? W takim razie przeczytaj, gdzie wyrzucać określone rzeczy, z których bardzo często korzystasz w domu.
Wiele osób popełnia błąd i wyrzuca zużyte ręczniki papierowe do worków z papierem. Jednak w nich włókna celulozowe są na tyle zniszczone, że ich recykling jest niemożliwy. Dlatego należy wyrzucać je do pojemników na odpady zmieszane. To samo tyczy się papieru toaletowego i chusteczek higienicznych.
Ten sam problem pojawia się w przypadku paragonów. Wydawać się może, że należy je wyrzucić do pudełka na papier, a jednak jest to błędne postępowanie. Paragony nie nadają się do recyklingu, więc należy wyrzucać je do pojemników na odpady zmieszane. Czemu tak jest? W ich składzie znajduje się mieszanka chemicznych składników, dlatego nie można wyprodukować z nich nic więcej.
Bardzo często w domach pojawia się styropian. Umieszczany jest w paczkach z meblami i gadżetami RTV i AGD. Kiedy wszystko jest już rozpakowane, pojawia się pytanie: co zrobić ze styropianem? Absolutnie nie powinno się go palić w piecu. Właściwym postępowaniem będzie wyrzucenie styropianie do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.
Butelki po oleju to kolejny odpad, który często pojawia się w domu. Co należy z nim zrobić? Przed wyrzuceniem należy określić, z jakiego materiału wykonana jest butelka. Jeśli jest szklana, to należy wyrzucić ją do worka lub pojemnika na szkło. Jeśli jednak wykonana jest z plastiku, to jej miejsce to worek lub pojemnik na metale i tworzywa sztuczne.
Jajka – zdrowe i pożywne. Doskonale sprawdzają się do robienia śniadań, dań głównych i deserów. Bywa jednak tak, że trzeba je wyrzucić. Jeśli jajko się zepsuło, należy oddzielić białko i żółtko od skorupki. Białka i żółtka trzeba wyrzucić do opakowania na odpady zmieszane. Skorupki natomiast powinny zostać wyrzucone do pojemnika na odpady BIO.
Blistry, czyli tak zwane listki, w których znajdują się tabletki, powinny być wrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Dlaczego tak jest? Wykonane są z połączenia aluminium i polichlorku winylu, które nie nadają się do recyklingu.
Wiele osób decyduje się na wyrzucenie przeterminowanych leków do śmieci. Nie jest to jednak odpowiedzialne zachowanie. Warto wiedzieć, że tego rodzaju produkty powinny być oddawane do specjalnych oddziałów w aptekach. Na stronach internetowych miast można znaleźć punkty, w których przyjmowane są przeterminowane i niepotrzebne leki.
Dezodorant zazwyczaj zamknięty jest w opakowaniu pod ciśnieniem. Cześć plastikową, czyli nakrętkę, można wyrzucić do worka na metale i tworzywa sztuczne, jednak pojemniki pod ciśnieniem nie powinny w nich wylądować. To odpady, które są bardzo niebezpieczne. Kiedy zostają wyrzucone może dojść do ich rozszczelnienia, przez co do gleby i atmosfery trafiają szkodliwe składniki. Najlepiej zdecydować się na ich oddanie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.
Tradycyjne żarówki można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Jednak w przypadku żarówek ledowych, halogenowych lub do refraktorów samochodowych należy oddać odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.
Wszystkie wyżej wymienione śmieci znajdują się w większości domów. Wiele osób ma problem z ich wyrzuceniem i prawidłowym segregowaniem. Warto pamiętać, gdzie wyrzucać dane odpady, by zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie planety. Prawidłowa segregacja to przecież ukłon w stronę ekologii.