Lekcja świadomego kupowania, czyli jak zacząć robić zakupy zero waste?

Lekcja świadomego kupowania, czyli jak zacząć robić zakupy zero waste?

Jesteś na spacerze, ale przypadkiem wstąpiłeś do sklepu po gazetę? Nie zabrałeś ze sobą torby, a poza tym wziąłeś jeszcze kilka przekąsek? Zacznij robić świadome zakupy zero waste! Podpowiadamy, jak zacząć.

Lista zakupów i przygotowania do wizyty w sklepie

Przede wszystkim przed każdymi zakupami zrób listę potrzebnych produktów. Powinna być ona dopasowana do planowanego jadłospisu, a także aktualnych zapasów. Sprawdź czy nie masz ryżu, makaronu czy puszki z pomidorami w szafie. Może wcale nie musisz kupować kolejnych produktów, bo masz je jeszcze w zapasach.

Zabierz ze sobą torby na zakupy, które są wykonane z materiału. Ograniczaj plastik i dbaj o środowisko!

W supermarkecie

Kiedy już znajdziesz się w sklepie, szukaj produktów, które można kupować na wagę. To lepsze rozwiązanie niż kolejne opakowanie warzyw czy owoców pakowanych w plastik. Jeśli możesz, wybieraj też sklepy, które mają produkty spożywcze od lokalnych dostawców. Wspieraj polską gospodarkę i wybieraj świadomie. Zostały tylko wygięte marchewki, dziwnego kształtu ogórki albo sałata nie pierwszej świeżości? Zanim trafią na śmietnik, możesz z nich zrobić pyszny koktajl.

Jeśli nie masz możliwości zakupu na wagę, zamiast plastiku, wybieraj szkło. Takie opakowanie możesz później wykorzystać ponownie.

Stawiaj na sezonowość produktów – dzięki temu Twoje dania będą świeże i smaczne. Zwracaj uwagę na dolne półki, tam często mieszczą się tańsze zamienniki, jednak mogą nie różnić się wcale składem od tych produktów, które znasz z reklam.

Właśnie – zawsze czytaj skład produktów spożywczych i stawiaj na te, które są najmniej przetworzone.

Napisz komentarz