Jakie zioła na obniżenie ciśnienia krwi warto pić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nadciśnienie jest schorzeniem, z którym boryka się bardzo duża ilość osób. Postępuje ono stosunkowo powoli, dlatego zbyt późno można je wykryć i zacząć diagnozować. We wczesnych i lekkich stadiach możesz stosować zioła, które sprzyjają obniżeniu ciśnienia krwi.

Zdiagnozowanie nadciśnienia jest groźną chorobą, którą trzeba regularnie konsultować z lekarzem. Brak stałej kontroli ciśnienia może przynieść groźne powikłania dla zdrowia, a nawet życia pacjenta takie jak: udar, zawał, choroba niedokrwienna lub niewydolność nerek. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów trzeba się natychmiastowo zgłosić do lekarza, który zaleci leczenie farmakologiczne lub leczenie za pomocą odpowiednich ziół. Przyjmowanie ziół stanowi znacznie zdrowszą alternatywę dla zażywania leków. 

Jakie zioła mają największy wpływ na obniżenie ciśnienia krwi?

Głóg

W walce z nadciśnieniem najpopularniejszy jest głóg. Występują w dwóch odmianach, w kolorze białym i bladoróżowym. Obie z nich są niezastąpione w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

W jego składzie znajdują się substancje takie jak: fenolokwasy, garbniki, aminy, fitosterole, witaminy z grupy B i C, pektyny i sole mineralne. Najważniejszym jednak składnikiem są związki flawonoidowe i procyjanidowe, które mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie naczyń wieńcowych.

Suplementy, które w swoim składzie mają głóg, zwiększają siłę skurczów serca, a przy tym zwalniają jego częstotliwość, dzięki czemu serce pracuje wydajniej. Głóg można znaleźć w składzie herbat lub kupić w aptece w formie tabletek. 

Jemioła

Innym równie cenionym przez lekarzy i farmaceutów ziołem pomagającym w walce z nadciśnieniem jest jemioła. Zawiera grupę substancji dobroczynnych, między innymi glikoproteiny, polisacharydy, wiskotoksyny, flawonoidy, alkohole cukrowe, fenolokwasy i aminokwasy, fitosterole i peptydy. Jednak jej najważniejszą funkcją jest działanie hipotensyjne, czyli obniżające ciśnienie krwi. Ponadto wyciąg z jemioły ma działanie uspokajające i moczopędne. Jemiołę można znaleźć na drzewach. Można ją pić jako herbatę ekologiczną lub pod postacią naparu. 

Ruta

Szukając ziół, które obniżają ciśnienie, można zwrócić uwagę także na rutę. Należy jednak wiedzieć, że trzeba się z nią ostrożnie obchodzić, gdyż ma działanie trujące. Jej spożywanie może przyczynić się do wystąpienia uczulenia, a nawet poparzenia. W jej skład wchodzi rutozyd, kwasy organiczne, witamina C, sole mineralne oraz alkaloidy chinolinowe, arkadynowe i furanokumaryny. Działa rozkurczowo oraz pobudza krążenie krwi, a dodatkowo uszczelnia i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Jego najbezpieczniejsze spożywanie to picie jako gotowego naparu. Chcąc go przygotować, wystarczy zalać susz szklanką wrzątku i odstawić na 10-15 minut. 

Jakie mogą być inne działania ziół?

Zioła są bardzo niedoceniane w sytuacji leczenia nadciśnienia. Jednak warto wiedzieć, że ich regularne stosowanie wraz z lekami przynoszą znacznie większe rezultaty w leczeniu choroby. Oprócz problemów z nadciśnieniem zioła mają pozytywny wpływ na inne dolegliwości:

  • głóg – ma dodatkowo działanie wzmacniające układ krwionośny i serce,
  • skrzyp polny – dzięki działaniu moczopędnemu, obniża ciśnienie,
  • melisa – działa uspokajająco,
  • rumianek – sprzyja wyciszeniu, jest kojący i relaksujący,
  • jemioła – jej głównym zadaniem jest usunięcie sodu z organizmu,
  • dzika róża – wzmacnia układ krwionośny,
  • ruta – ma działanie uspokajające,
  • perz – przyspiesza oddawanie moczu co sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi,
  • lipa – normalizuje zaburzenia rytmu serca i regeneruje ściany naczyń krwionośnych, 
  • ostryż długi – obniża cholesterol,
  • serdecznik pospolity – polecany głównie osobom starszym, których mięsień sercowy jest znacznie osłabiony.

Jak można zauważyć, przyjmowanie wyżej wymienionych ziół, nie tylko obniża ciśnienie.  Mają też pozytywny wpływ na cały organizm oraz samopoczucie. Zioła można znaleźć w aptekach, w sklepach herbacianych lub samemu zbierać i ususzyć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*